I vám jednou bylo sedmnáct…jak Kuba k novinařině přišel

ZLÍN - Ještě mu není sedmnáct, přitom třeba v tiskovém středisku zlínského hokejového klubu je několik let jako doma. Píše o hokeji, ale zdaleka nejenom o něm, i starší mazáci oboru mohou mít problém s takzvanými onlajny, tedy rychlým popisem dění na hřišti, Kuba to zvládá. Pracuje i pro ČTK a to je nějaká firma, stejně jako pro mnohá další periodika.

Ve Zlíně prostě vyrašil novinářský ďáblík s andělskou tváří. Teď když se z kluka zvolna mění v muže, stojí za to, zastavit se na pár slov. Jakub studuje střední podnikatelskou školu, stíhá v kotli fanoušků burcovat ostatní svým bubnem, mimo jiné je snad nejaktivnějším podporovatelem zlínských hokejistů. K tomu píše. Často, rád a podle znalců i hodně dobře.

„Na hokej jsem v této sezóně s kamarády najezdil na stadiony soupeřů 8 900 kilometrů, ve velké míře v autě, ale i autobusem. Je skvělé, že máme fanoušky usídlené po celé republice, nejvíc je to znát v Praze, ale jsou opravdu všude. Na hokeji také poprvé oslovil svého novinářského respondenta, před pár lety jim byl brankář Jakub Sedláček, tohle prvenství už jmenovci nikdo nevezme.

„Letos mne hodně potěšil po pátém utkání a po vyřazení svým nadhledem David Nosek, náš bývalý hráč ve službách Třince. Rád si povídám třeba s Jiřím Marušákem, vždycky to je takzvaně o něčem, jeho myšlenky mají svoji filosofii i hloubku, nejde zdaleka jen o popis dění na ledě,“ všímá si Kuba.

O generaci starší osvědčený žurnalista Roman Ordelt má pro mladíčka jen slova chvály. „Na tak mladého kluka píše opravdu dobře, je přemýšlivý, všímavý, navíc, čeho si moc cením, je absolutně spolehlivý. Mám výborného pomocníka,“ říká dlouholetý mluvčí motoristických podniků i zlínského hokejového klubu Roman Ordelt s tím, že Kuba musí zabrat i ve škole.

Jakub psal první články už v deseti letech. Dnes se kromě hokeje etabluje na fotbalových stadionech i ve sportovních halách. „Baví mne třeba házená, ale nevybírám si, teď začne sezóna inline hokeje, zase dobrá práce,“ povídá nejmladší aktivní zlínský novinář. Mimochodem tahle obec docela stárne. „Mladá krev je velmi vítána,“ konstatuje Ordelt.

A jak tedy vidí Kuba novinářskou kariéru? Spojí ji třeba s vysokoškolským studiem žurnalistiky? „To je fakt ještě daleko,“ říká.

A pak vyjeví jinou věc, kterou vzhledem k jeho současné „profesi“ netušíte.

„Chtěl bych být hokejovým trenérem,“ udivuje nakonec.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x