Do Zlína dorazila delegace z Číny, s představiteli města mluvili o obchodu i o turistice

ZLÍN - Obchod, turismus či školství. To byla hlavní témata, o kterých hovořily delegace z čínského města Cangzhou a představitelé města a Univerzity Tomáše Bati během setkání na radnici ve Zlíně, serveru Zlin.cz to oznámil mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Jak Cangzhou, tak Zlín jsou do značné míry města průmyslová, debata se tak vedla o možné spolupráci v této oblasti. „Máme si co vzájemně nabídnout,“ nepochybuje primátor čínského města Wang Dahu. „Hosty zaujala dlouhá tradice, kterou má Zlín v polymerech. Prohlédli si proto i Centrum polymerních systémů, které před krátkou dobou otevřela univerzita,“ sdělil primátor Zlína Miroslav Adámek.

Velkým tématem byl také čínský státní podnik, zde známý pod názvem Farma čínsko – československého přátelství, který leží v okrese Cangzhou. Založen byl v roce 1956 za zásadního přispění tehdejšího Československa, které darovalo Číně 600 zemědělských strojů a poslalo na místo i sedm odborníků. Jeden z nich údajně pocházel i ze Slušovic. „Hosté nám sdělili, že dodnes jsou naší zemi za toto gesto nesmírně vděčni. Je to pro ně pohádka o přátelství, která neztrácí na významu ani po desetiletích,“ prozradil náměstek zlínského primátora Bedřich Landsfeld.

Dnes je farma prosperujícím konglomerátem, který se zemědělstvím zabývá jen okrajově. Nejdůležitější činností je zpracování ropy a průmysl. Zaměstnává kolem 180 tisíc lidí.

Představitelé obou měst se dohodli na dlouhodobé spolupráci, v této věci také podepsali memorandum. „Chystají se také další kroky, například vznik Komory vzájemné spolupráce Zlín – Cangzhou,“ doplnil zlínský zastupitel Roman Vaigel.