Hudba, divadlo, film nebo vzácný keř – i to budou Dny slovanské kultury

SLOVÁCKO - Festival Dny slovanské kultury se bude konat od 19. do 24. května v pěti místech prapůvodního místa Velké Moravy (Uherské Hradiště, Modrá, Velehrad, Osvětimany a Staré Město). V letošním programu se objeví několik atraktivních akcí, na které upozornil server Zlin.cz pořadatel Jiří Králík.

1. Stará trta na Modré

V sobotu 21. května ve 13:30 bude na Modré slavnostně vysazena Stará trta – nejstarší živý keř vinné révy na světě, který roste na jižním průčelí domu v přístavu řeky Drávy ve slovinském Mariboru. Jeho věk je odhadovaný na 440 let, má na délku pouze 15 metrů a ročně vyplodí přibližně 50 kilogramů bobulí, což z něj činí exkluzivní záležitost. Stejně výjimečné je i poskytování štěpů z této vinné révy, v České republice jsou prozatím pouze dvě lokality – Pražský hrad a Cerekvice nad Bystřinou, v nichž byla Stará trta vysazena. Modrá se stane třetí z nich. Slavnostní událost bude odpoledne doplněna o přednášku slovinského vinaře a opatrovníka nejstarší révy Stanislava Kocutara, v níž se posluchači dozví nejen o historii Staré trty, ale také o její specifické údržbě, vysazování jejích „potomků“ po celém světě a dalších zajímavostech.

2. Dušan Hanák – legenda světového filmu

V rámci přehlídky slovenských a slovinských filmů navštíví festival několik tvůrců. K nejvýznamnějším z nich nepochybně patří Dušan Hanák. Tato legenda české, slovenské i světové kinematografie na festivalu uvede dva ze svých oceňovaných filmů. Film o zanikání venkova a tradičních hodnot na Slovensku Obrazy starého světa bude promítán v neděli 22. května v 17:30 v Sále Tomáše Špidlíka na Velehradě. Následující den se pak diváci mohou těšit na film Růžové sny, který přináší poetický příběh lásky dvou mladých lidí na slovenském venkově. Promítat se bude od 17:30 v kině Hvězda v Uherském Hradišti.

3. Poklady z Bojné

Návštěvníci mohou také vidět výstavu unikátního zlatého pokladu z hradiště Bojná, které patří mezi nejvýznamnější archeologické naleziště na Slovensku. Výstava, která bude zahájena v pátek 20. května od 19:00 v Centru slovanské archeologie MZM v Uherském Hradišti, představí nejenom zlaté plakety, které dokazují vyspělost nejstarších Slovanů, ale bude doplněna o přednášky významných archeologů (L. Galušky, M. Ruttkaye, K. Piety, A. Pleterskiho).

4. Divadlo osobností

Součástí programu bude i pestrá a atraktivní nabídka divadelních představení se skvělými hereckými osobnostmi. V rámci slavnostního zahájení v pátek 20. května od 18:00 v kině Hvězda v Uherském Hradišti diváky čeká autorské kabaretní představení herečky Lucie Sipošové Slovenka na kvadrát. V neděli od 20:00 pak mohou vidět v Turistickém centru Velehrad monodrama herečky Nataši Burger. Ta bude po boku Jaroslava Duška také vystupovat v komorní tragikomedii Manželské vraždění v úterý 24. května v Klubu kultury v Uherském Hradiště od 19:30.

5. Cesty vín

Vysazení Staré trty na Modré bude doplněno také o atraktivní a mezinárodní ochutnávku vín ze Slovinska, Slovenska i Slovácka. Součástí koštu bude nejen setkání s vinaři z Mariboru, ale víno se bude ochutnávat i v hotelu Skanzen v rámci víkendové nabídky specialit slovinské a slovenské kuchyně. Mimořádná nabídka vín se objeví i pro návštěvníky sobotních přednášek v aule Centra slováckých tradic či v pátečních přednáškách v Centru slovanské archeologie MZM v Uherském Hradišti.

6. Přednášky osobností

Festivalový program nabídne řadu přednášek významných osobností – historiků, archeologů či jazykovědců. V sérii přednášek, které se budou konat v Centru slováckých tradic v Modré v sobotu 21. května od 14:15, se například posluchači dozvědí o významu posvátné hory Triglav pro Slovince, o archeologických nálezech z Bojné, o vývoji slovanských jazyků od 17. století do současnosti či o tom, jak se obec Terchová stala „slovenským Hollywoodem“.

7. Slavnost halušek

Stylová hospoda Na Srubu v Osvětimanech nabídne v neděli 22. května speciální kulinářský program, kde se kromě ukázek vaření pravých slovenských halušek a zbojnického guláše představí skvělá kapela Buchajtramka. Slovenské i slovinské speciality budou moci návštěvníci ochutnat i v rámci dalších společenských akcí, např. v rámci sobotního řemeslného jarmarku na Modré či na nedělním Slovinském večeru na Velehradě.

8. Hudební setkání

Pestrá bude i hudební nabídka. Unikátní bude především setkání a koncert tří pěveckých sborů ze Slovinska, Slovenska a místního gymnazijního pěveckého sboru z Velehradu. Vrcholem bude nedělní hudební setkání na Velehradě. První krátké společné vystoupení proběhne v 11:00 na hoře sv. Klimenta, druhé a koncertní pak od 15 hodin velehradské Bazilice. Další mimořádný zážitek nabídne například lidová hudba v podání souborů FS Chotár a Poľana či koncerty world music (Banda, Nebeská muzika, Buchajtramka aj.)

9. Řemeslný jarmark

V rámci Slovanského dne na Modré se bude konat i řemeslný jarmark, který nabídne výrobky mistrů tradičních řemesel ze všech oblastí (dřevo, keramika, vyšívání, malování atd.) ze Slovácka, ale i Slovinska a Slovenska. Návštěvníci uvidí ukázky tvorby a budou moci ochutnat různé národní speciality – halušky, guláš, či typickou slovinskou polévku jotu.

10. Génius Jože Plečnik

Nabídka doprovodného programu upozorní také na dílo významného slovinského architekta Jože Plečnika a to zejména prostřednictvím výstavy „Jože Plečnik: mistr sakrální architektury“, která bude zahájena v sobotu 21. května od 18 hodin v kostele sv. Ducha ve Starém Městě. Výstava představí panely a v jednání jsou dřevěné modely, včetně např. původních návrhů kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze. Dílu Plečnika bude věnována i sobotní přednáška historika umění a bývalého slovinského velvyslance v ČR Damjana Prelovšeka v Centru slováckých tradic v Modré.

Pro návštěvníky festivalu budou některé akce zdarma nebo za levnější vstupné, které se dá získat v předprodeji od 13. dubna.