„Upozorňuji všechny majitele či chovatele psů, že pro venčení platí ve Zlíně obecně závazná vyhláška, kterou je nutné respektovat,“ sdělil Milan Kladníček, ředitel Městské policie Zlín.
Vyhláška mimo jiné stanovuje, že pes musí být na vodítku a vyžádá-li si to situace, má mít nasazen náhubek. Výjimkou jsou takzvané venčící zóny, kde může zvíře pobíhat volně. Se psem je zakázáno vstupovat na zařízení obce, která slouží potřebám veřejnosti – jde například o dětská hřiště či sportoviště – a na místa označená zákazovou značkou. Venčený pes má být označen evidenční známkou.
S rozšiřováním sítě cyklostezek na území města se i zde stávají psi problémem. Pro jedoucího cyklistu představují vážné nebezpečí, ať už jsou na vodítku nebo ještě hůře bez něj. Alarmující je v tomto směru situace v Uherském Hradišti. „Mám zprávy od zdejších zdravotníků, že zranění cyklistů způsobená srážkou se psi řeší od jara do podzimu prakticky denně. Do této situace bychom se dostat rozhodně nechtěli. Apeluji proto na pejskaře, aby se cyklostezkám vyhnuli. Sám mám psa, a proto vím, že je spousta jiných, krásným míst, kde si lze procházky s ním užít daleko lépe,“ vzkázal primátor a lékař Miroslav Adámek.
V případě zjištění porušení vyhlášky stanovující pravidla venčení psů mohou strážníci na místě uložit v blokovém řízení až pětitisícovou pokutu. Ve správním řízení pak hrozí pokuta až desetinásobně vyšší. „Společné soužití se zvířaty v městských aglomeracích vyžaduje vzájemný respekt a ohleduplnost. Je proto především na chovatelích psů, aby respektovali nastavená pravidla a nezhoršovali kvalitu života v místech, která sami užívají,“ dodal šéf strážníků.