Současný most se začal propadat a bylo rozhodnuto o jeho opravě. Ještě před tím však bylo nutné zjistit, jak je na tom vnitřní (původní most). Po podkopání jižní strany mostu byl odhalen raně barokní Rottalův most ve velmi dobrém a prakticky neporušeném stavu. Límec mostu z kamene a cihel je zachován, stejně jako klenby obou oblouků. „Z mostu bylo samozřejmě při jeho ,pohřbívání´ odstraněno zábradlí a povrch mostovky, tělo stavby je však vzácně zachováno,“ konstatovala Rohanová.
Podle historiků se podařilo objevit jeden z mála zachovaných raně barokních mostů na Moravě, který navíc patří mezi zhruba pětici nejstarších moravských mostů. Závisí teď na dohodě investora – města Holešova se státní památkovou péčí, jak se provede oprava mostu do zámku.
Těsně před příchodem na most se v podzemí nachází skvěle zachovaná gotická klenutá místnost, část původního sklepení předhradí z dob, kdy v 15. a 16. století stál v místech dnešního zámku gotický hrad, později přestavěný na renesanční zámek (a až po jeho vyhoření a poničení během třicetileté války z větší části zbouraný pro potřeby staveniště dnešního barokního zámku hraběte Jana z Rottalu).
„Tehdejší předhradí mělo velmi přibližně podobu předhradí zámku v Bystřici pod Hostýnem, jednalo se tedy o stavbu oválného půdorysu s mohutnou budovou v zakončení oblouku, po které zůstala ona gotická sklepní místnost, vlastně jedna z nejstarších zachovaných prostor v Holešově. A na tuto sklepní místnost navazují dva klenuté oblouky mostu, který vybudoval pravděpodobně v šedesátých letech 17. století stavebník současného holešovského zámku, Jan, hrabě z Rottalu,“ popsal Karel Bartošek, který má na holešovské radnici na starosti památkovou péči.