„Jedná se o pokračování iniciativy na podporu památek lidového stavitelství, kterou Zlínský kraj uvedl do praxe již v roce 2008, a sice za příkladnou obnovu objektů lidové architektury. Vnímáme totiž tuto iniciativu jako významný přínos k zachování cenného kulturního dědictví. Cílem projektu je podpořit vlastníky ochotné přičinit se o záchranu a využití památek lidového stavitelství. Součástí uznání Lidová stavba roku je také finanční odměna ve výši 50 tisíc korun pro vlastníka stavby. Ta je jak motivační pobídkou, tak i možností uhradit některé náklady spojené se stavebními pracemi,“ uvedl krajský radní pro kulturu Ladislav Kryštof.
Zlínský kraj se památkám lidové architektury věnuje již dlouhodobě. „Odborná i laická veřejnost se snaží o uchování tohoto pozvolna mizejícího světa, o čemž svědčí například spolupráce Slováckého muzea v Uherském Hradišti, Národního památkového ústavu – územního odborného pracoviště v Kroměříži a Zlínského kraje při vydání čtyřdílné publikace Lidové stavby známé neznámé zaměřené na zmapování lidové architektury v jednotlivých okresech Zlínského kraje,“ řekla k tématu vedoucí oddělení památkové péče krajského úřadu Alena Pospíšilová.
Oblast lidové architektury patří mezi specifická odvětví jak památkové péče, tak kulturního dědictví vůbec. Obecně jsou památky lidového stavitelství vnímány jako svébytný doklad historického vývoje každého jednotlivého regionu.
Návrhy na ocenění Lidová stavba roku může podat vlastník stavby, případně jiná fyzická či právnická osoba se souhlasem vlastníka.