Jindřich Štreit je celosvětově znám především svou sociální dokumentární fotografií, která svým pojetím buduje porozumění mezi různými sociálními i etnickými skupinami. Zásadní je také jeho důsledně projevený občanský postoj za doby totalitní nesvobody, kdy byl v roce 1982 za tyto postoje na čtyři měsíce uvězněn, následkem čehož pak nemohl vykonávat své povolání učitele. Jindřich Štreit se zaměřuje na dokumentování života na venkově a obyvatele českých vesnic. Do Vsetína se stále rád vrací a čerpá zde náměty pro své fotografie. Na každé své výstavě zdůrazňuje, že je vsetínský rodák.
„Pravidelně podporuje nejrůznější sociální aktivity, a to nejen ve Vsetíně. Vsetíňané jej mohou zažít v roli pedagoga na jedinečných fotoworkshopech pro veřejnost či v roli donátora, kdy pravidelně daruje svou fotografii nebo publikaci do aukce pro Diakonii Vsetín. V loňském roce se jeho Braziliáni z Česka vydražili z vyvolávací ceny 300 korun nakonec za úctyhodných 14 300 korun,“ připomněla místostarostka Simona Hlaváčová.
Návrh na udělení Čestného občanství města Vsetína podal vsetínský dům kultury a také Diakonie Vsetín. Komise pro kulturu a následně i městští radní jejich myšlenku podpořili a stejně tak i vsetínští zastupitelé.
Čestné občanství udělí město Vsetín Jindřichu Štreitovi na slavnostní vernisáži jeho fotografií v září letošního roku v Galerii Stará radnice. Držiteli čestného občanství jsou již například hokejista Jiří Dopita, folkloristé Zdeněk Kašpar, Jarmila Šuláková, Zdeňka Straškrabová, Josef Laža a Stanislav Tomanec, výtvarnice Kornelie Němečková, interpret klasické hudby Břetislav Novotný nebo vsetínská rodačka Ilse Reiner Eichnerová, která pobývala za II. světové války v židovském sirotčinci.