Festival Literární jaro Zlín se letos zaměří na překladatelství a polskou literaturu

ZLÍN - Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně letos pořádá již sedmý ročník festivalu, na kterém se návštěvníci mohou osobně potkat se současnými autory. Literární jaro Zlín 2016 s podnázvem Putující myšlenky se zaměří mimo jiné na překladatelství a polskou literaturu, server Zlin.cz o tom informoval Zdeněk Urbanovský z Centrály cestovního ruchu Východní Moravy.

Festival bude zahájen 29. dubna ve Zlínském klubu 204 vystoupením profesora Martina Hilského, předního odborníka na Shakespearovo dílo, vynikajícího anglisty a překladatele. Pořad s názvem Hamletovské otázky hudebně doprovodí Flétnové trio ZUŠ Zlín – Jižní Svahy pod vedením Renaty Šňupíkové.

Pozvání do Zlína přijala také prozaička a překladatelka Markéta Hejkalová. Představí se hned ve dvou programech: Ztracena v překladu a v originále (4. května) a společně se spisovatelem Antonínem Bajajou v přednášce pro odbornou veřejnost O psaní, překládání a PEN klubu (5. května). „Čtvrtek 5. května bude pokračovat pod taktovkou nakladatelství Kniha Zlín, které bude reprezentováno dvěma autorkami. Slovem i hudbou se představí spisovatelka Hana Lundiaková, nominovaná na ocenění Magnesia Litera 2015, a debutující prozaička Zuzana Kultánová uvede novelu Augustin Zimmerman. Pořad moderuje Marek Turňa. Hudební doprovod zajistí STINKA,“ doplnil Urbanovský.

Začátek druhého týdne festivalu bude patřit Petru Vavrouškovi a jeho Polským duším (9. května). Společně s Martinem Pášmou, coby moderátorem, zodpoví například otázky proč jsou Češi v očích Poláků nejoblíbenějším národem a proč to naopak neplatí.

„Literární jaro myslí také na dětské čtenáře. Těm je určen program Pavel Čech dětem (10. května) a Zábavná překladatelská dílna Kateřiny Klabanové (12. května),“ doplnila projektová manažerka knihovny Ludmila Plačková. Dalším významným hostem festivalu bude novinář, dramatik a spisovatel Karel Hvížďala. Autor představí svou knihu fejetonů Osmý den týdne a přiblíží posluchačům svět médií a politiky (10. května). Večerem v kavárně 15. budovy provede literární publicista Zdenko Pavelka. Oba pánové na druhý den navštíví studenty Gymnázia Zlín – Lesní čtvrt. Večer s Polským institutem bude patřit třem ženám (11. května). Mladá polská autorka Margo Rejmer představí knihu Bukurešť: Prach a krev, hudebně ji doprovodí osobitá slezská písničkářka Beata Bocek a o moderování se postará Barbora Gregorová. Pořad bude tlumočen.

Všechny programy s výjimkou zahajovacího večera se konají ve 14|15 Baťově institutu. Literární programy a dílny doprovodí výstava Polského institutu ve foyer 15. budovy s názvem Henryk Sienkiewicz z české perspektivy.