Kotlíkovou dotaci získá ve Zlínském kraji 1 245 majitelů rodinných domů

ZLÍNSKÝ KRAJ -Celkem 1 245 majitelů rodinných domů obdrží letos od Zlínského kraje dotace na výměnu stávajících kotlů na pevná paliva za ekologičtější způsoby vytápění. Úspěšným žadatelům o takzvané kotlíkové dotace kraj přidělí celkem 148,1 milionu korun, serveru Zlin.cz to řekla mluvčí kraje Renata Janečková.

„Původně jsme předpokládali, že v první etapě do roku 2017 peníze vyčleněné na program výměny kotlů rozdělíme ve dvou vlnách. Již první výzva k předkládání žádostí o dotace však vzbudila obrovský zájem ze strany veřejnosti, a tak jsme po dohodě s Ministerstvem životního prostředí přistoupili k tomu, že celou alokovanou částku mezi úspěšně žadatele rozdělíme již nyní,“ vysvětlil Ivan Mařák, náměstek hejtmana Zlínského kraje, zodpovědný za oblast životního prostředí.

Dotace jsou určeny na výměnu kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním, které slouží jako hlavní zdroj tepla v rodinných domech na území Zlínského kraje, za nové nízkoemisní tepelné zdroje. Podpora je poskytována formou dotace ve výši 70 až 85 procent celkových uznatelných nákladů, jejichž maximální výše je stanovena na 150 tisíc korun. Financování programu na výměnu kotlů je hrazeno z Operačního programu Životní prostředí administrovaného Ministerstvem životního prostředí.

Příjem žádostí o podporu byl zahájen 25. ledna letošního roku a již během prvního dne byla přijata téměř tisícovka žádostí. V souladu s podmínkami vyhlášeného programu kraj přistoupil k ukončení příjmu žádostí k 3. únoru. Celkem bylo přijato 1 289 žádostí o podporu. Po jejich kontrole, doplnění a vyhodnocení bylo doporučeno k podpoře 1 245 žádostí.

Z celkového počtu 1 245 příjemců dotace je jich nejvíce z okresu Vsetín (440 příjemců), poté následují okresy Zlín (390), Uherské Hradiště (259) a Kroměříž (156). V podrobnějším členění dle měst a obcí je nejvíce příjemců ze Zlína (54), Brumova-Bylnice (34), Valašského Meziříčí (33), Vsetína (29) a Bystřice pod Hostýnem (23). Není bez zajímavosti, že v pořadí počtu příjemců dotace figurují dále na předních místech i některá menší města a obce, například Žlutava (18), Chvalčov (17), Zašová (17) nebo Lidečko (14). Struktura příjemců dle nově instalovaného zdroje tepla je pak následující: kotel na biomasu (41,4 %), plynový kotel (21 %), kotel kombinovaný – uhlí/biomasa (15,9 %), tepelné čerpadlo (15,9 %), kotel na uhlí (5,8 %).

Nyní přidělené dotace nejsou poslední, do konce roku 2020 se ve Zlínském kraji počítá ještě s vyhlášením dalších dvou výzev, pro které je určeno více než 300 milionů korun.