Na devátém ročníku festivalu vystoupí také pražský soubor VerTeDance s oceňovanou inscenací Simulante Bande a taneční uskupení Burki&Com s choreografií Divočina.
Festival se po úspěšném loňském ročníku rozrůstá, letos se poprvé uskuteční ve více městech. České soubory zatančí v červnu ve Valašském Meziříčí a Zašové, Kader Attou se divákům představí v říjnu ve Zlíně. „Kadera Attou a jeho inscenaci The Roots čeká premiérové uvedení v Česku. Spojil styly blízké mladému publiku jako hip hop, break dance a street dance se současným tancem. Výsledkem je dynamické a energické představení, při němž se divákům tají dech a jsou znovu a znovu vtahováni do dění,“ řekla ředitelka festivalu TANECVALMEZ Milada Borovičková. Českou premiéru The Roots zatančí soubor Centre Chorégraphique National de La Rochelle 23. října v Městském divadle Zlín.
Zcela jiného ražení je inscenace Simulante Bande od VerTeDance, která se noří do problematiky fyzického handicapu a překonávání jeho bariér. Tanečníci ji představí 2. června v Kulturním zařízení města Valašské Meziříčí za doprovodu hudební skupiny DVA. Uskupení Burki&Com spojuje taneční umění s performativní, divadelní i hudební tvorbou a obohacuje současný tanec o nové výrazové prostředky. S choreografií Divočina vystoupí 11. června v Kulturním domě Zašová.
„Festival se rozprostře do více dní, různých časů a prostředí. Diváci mají možnost porovnat, kde a jak je možné taneční umění prezentovat,“ dodala Borovičková. Pod záštitou devátého ročníku festivalu soudobé taneční tvorby TANECVALMEZ se připravuje i vystoupení Baletu Praha Junior Nulová gravitace na 30. září v Zašové. Festival obohatí doprovodná výstava o historii tance, která je už nyní k vidění v Muzejním a galerijním centru Valašské Meziříčí, nebo Galavečer tanečního souboru ZUŠ B-art v Kulturním zařízení města Valašské Meziříčí, který bude na programu 4. června.