Zlínská zoo chce prohloubit spolupráci s indickými zahradami

ZLÍN - Zástupci zlínské zoo během služební cesty zavítali do indické Zoo Mysore a dalších tří zahrad. Jak serveru Zlin.cz za Zoo Zlín řekl Tomáš Divilek, zlínská zahrada hodlá se svými indickými kolegy prohloubit spolupráci.

Výsledkem služební cesty jsou návrhy na další spolupráci. Kromě rozšíření chovné skupiny pelikánů je v plánu mimo jiné dovoz několika druhů savců a ptáků, které se v evropských chovech momentálně nevyskytují a patří spíše mezi rarity. „I když se vše zatím vyvíjí slibně, je třeba počítat se zdlouhavým procesem získávání potřebných dokumentů, takže vše může trvat i roky,“ konstatoval Divilek.

Jednou z důležitých úkolů každé renomované zoologické zahrady je snaha najít partnery pro společný chovatelský program, jehož podstatnou součástí je i výměna zvířat. Zoo Zlín je na tomto poli aktivní již řadu let. Mimo jiné i v Indii. Prvním indickým partnerem se stala Zoo Mysore již v roce 2009 a vztahy mezi oběma zoo jsou stále pevnější.  Díky tomu se do zlínského chovu dostala skupina pelikánů skvrnozobých nebo medvědi pyskatí. Především transport medvědů stál hodně sil a vyjednávání. Tento druh patří do skupiny nejohroženějších druhů zvířat a právě v Indii je svázaný složitou legislativou. „Jednání se neomezovala jen na komunikaci mezi zoo, ale probíhala také na úrovni Evropské asociace zoologických zahrad a Central Zoo Authority, tedy vládní organizace, která řídí všechny zoologické zahrady v Indii. I díky jejich podpoře se po více jak dvou letech příprav podařilo v loňském roce importovat pár medvědů a dnes je zlínská zoo nadějí na udržení evropské populace. Před příchodem samce Druvy a samice Saraswathi totiž evropská populace čítala pouze 14 zvířat,“ podotkl Divilek.