„Velice děkujeme. Každý dar nás přibližuje k cíli, kterým je obnovení tohoto architektonického skvostu našeho města,“ vzkázal primátor Miroslav Adámek.
Akciová společnost TOMATEX, která se vedle výroby textilních materiálů a jejich zpracování a zušlechťování pro různá technická použití, zabývá i výrobou interiérových dílů pro automobilový průmysl, se nepovažuje za přímého následovníka firmy Baťa. „Právě v místech, kde dnes stojí náš závod, došlo k havárii letadla s Tomášem Baťou na palubě. Proto jsme se rozhodli přispět na obnovu Památníku Tomáše Bati částkou téměř, baťovskou´ 39 999 korun,“ uvedl Štefan Kolumber, generální ředitel společnosti.
Do sbírky mohou zájemci přispět poukázáním částky na bankovní účet 5515222/0800 nebo prostřednictvím darovací smlouvy. Dosud největší dar poskytla Teplárna Otrokovice, která poslala obnos 100 tisíc korun.
Podpořit obnovu památníku mohou lidé i prostřednictvím „klikací“ soutěže Máme vybráno, kterou pořádá na webu http://mamevybrano.cz/index.php?lnk=56 Institut pro památky a kulturu. Sbírka na obnovu Památníku Tomáše Bati má číslo 172. Hlasovat je možné do 20. května, mezi deset projektů s nejvyšším počtem hlasů rozdělí pořadatel částku 100 tisíc korun.
Obnova památníku do podoby z 30. let minulého století by měla začít v příštích měsících. Dojde k odstranění přístaveb z 50. let a k restaurování jednotlivých stavebních prvků. Při rekonstrukci budou použity železo, beton a především sklo, tedy materiály, s jakými pracoval tvůrce památníku, architekt F. L. Gahura. Hotovo by mohlo být do dvou let.
Náklady obnovy Památníku Tomáše Bati dosáhnou výše asi 58 milionů korun bez DPH. Z městské kasy půjde přibližně polovina této částky, hned 32 milionů korun formou dotace se podařilo vyjednat na ministerstvu kultury. Radnice hledá i další zdroje, například evropské dotace. K projektu přizvala obě větve rodiny Baťů, kanadskou a jihoamerickou.
Pokud se rekonstrukce Památníku Tomáše Bati skutečně podaří, získá město další lákadlo pro turisty, kteří se zajímají i o baťovskou éru a architekturu. „Podívejme se, jak je navštěvovaná například 21. budova, její střešní terasu snad nemine žádná z návštěv, která se zajímá o Zlín. Kladné ohlasy mají i rekonstruované poválečné budovy 14 a 15. Obnova Památníku určitě přispěje do mozaiky ojedinělých baťovských staveb, Památník by měl být vyvrcholením prohlídkového okruhu baťovské stavební produkce po Zlíně,“ konstatovala Dagmar Nová, vedoucí Oddělení urbanismu a architektů magistrátu.