Zlínský zámek chystá interaktivní výstavu inspirovanou Komenským

ZLÍN - Unikátní projekt Orbis Pictus Play zahájí v prostorách zlínského zámku 20. května stálou expozici inspirovanou Janem Amosem Komenským. Vychází ze známého "škola hrou" a nabídne návštěvníkům přes 60 interaktivních objektů, serveru Zlin.cz to za pořadatele sdělila Kateřina Martykánová.

Putovní výstava, která už jedenáctým rokem obohacuje návštěvníky po celém světě a láme návštěvnické rekordy, tak nyní najde své nové místo ve zlínském zámku a dočasně také v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně v prostorách 14|15 Baťova institutu.

Autory projektu jsou Jiří a Radana Waldovi a umělecký koncept kolektivních interaktivních expozic pochází od Petra Nikla, renomovaného umělce a zlínského rodáka. Tomuto projektu předcházela v roce 2000 výstava Hnízda her v pražské galerii Rudolfinum a v roce 2005 koncepce expozice českého pavilonu pro Expo v Aichi v Japonsku. Vývojový projekt Orbis Pictus Play začal výstavou v Paříži v roce 2006. Tyto expozice zhlédly již téměř tři miliony lidí.

„Inspirací k výstavnímu experimentu, zahrnujícímu výtvarné, hudební i divadelní formy, mi byl otevřený tvůrčí proces, vznikající pomocí hry, představivosti a fantazie. Projekt se metaforicky odkazuje k myšlenkám Jana Amose Komenského, rozvíjí jeho poselství a posiluje touhu po poznání,“ charakterizoval výstavu Petr Nikl s tím, že Komenský věděl, že nejpřirozenějším způsobem poznávání světa je hra. „Proto je expozice koncipována jako svobodné herní pole, které sami návštěvníci svou aktivitou a spoluvytvářením oživují. Teprve jejich představivost a vzájemná spolupráce se stává hlavním obsahem výstavy,“ vysvětlil Nikl.

Objekty od celkem třiceti umělců, tvořící zlínskou výstavu, jsou velmi různorodé. „Kromě již existujících exponátů představíme na zámku například i novou místnost hudebny s instalací desítek strunných nástrojů. V jednotlivých zámeckých prostorách rozehrají sami návštěvníci spoustu zvukových a světelných objektů a poznají hravou formou řadu skrytých souvislostí,“ řekla ředitelka obecně prospěšné společnosti Zlínský zámek Jarmila Záhorová. V rámci doprovodného programu se zároveň uskuteční nejrůznější workshopy, koncerty, divadelní představení, výtvarné dílny a další aktivity. „Vznikat budou nové objekty s cílem expozici dále rozšiřovat,“ doplnila Záhorová.

Výstava Orbis Pictus Play Zlín bude veřejnosti přístupná od druhé poloviny května. Ve 14|15 Baťově institutu bude část expozice s názvem Labyrint světla instalována do 18. září. Tato část projektu bude prezentovat především objekty a instalace pracujících se světlem nebo optickými efekty. Návštěvníci budou doslova fyzicky vtaženi do procesu míchání barevného světla, zrcadlení, prostorové iluze vytvářené hrou světla a stínu a podobně. Výstavní prostor galerie v přízemí budovy 14 bude pro tento účel kompletně zatemněn, takže jeho podobu budou udávat výhradně světla a zvuky interaktivních instalací.

Výstavu si lidé budou moci na obou místech prohlédnout od 20. května, a to vždy od úterý do neděle mezi 10. a 18. hodinou. Je určena návštěvníkům všech věkových kategorií i školním kolektivům. Základní vstupné je 119 korun, snížené 59 korun, rodinné vstupné pro dva dospělé a dvě děti do 15 let je 199 korun, děti do tří let mají vstup zdarma. Vstupenka zakoupená v době konání obou výstav platí souběžně v obou lokalitách.