Z počátků, kdy přehlídku Zlínský pes tvořili sami studenti filmové školy, se soutěž přetransformovala v regulérní soutěžní kategorii, kde tříčlenná odborná porota hodnotí tvorbu z celého světa. Jde o sekci, která ukazuje témata a prostředí kontroverzní, naplněná nekorektním humorem s bizarními aktéry. Jde o sekci, která se nesoustředí pouze na dětského diváka. Porotci mají nelehký úkol žánrově hodnotit filmy dokumentární, hrané a animované. Na závěr musí vybrat TOP film Zlínského psa, který získá odměnu ve výši tisíc euro.
„Letošní soutěžní výběr mile překvapuje svou vysokou technickou úrovní a produkční náročností. Studenti se nebojí vracet zpátky ke klasické technice loutkové animace a vytvářet z ní netradiční příběhy. Baladicky laděný Bratříček jelen (Brother Deer) představuje nový pohled na slovenský lidový příběh. České želízko v ohni je film První sníh (First Snow) studentky písecké akademie Miroslava Ondříčka. Snímek o malém ježkovi dokazuje, že detailní práce s loutkou a až týrlovsky mateřský vztah k ní se stále vyplácí,“ řekla Kateřina Fojtová, která má studentské filmy na festivale na starosti.
Dokumentární filmy jsou pestrou směsicí portrétů, všemožných zvyklostí a kultur. To vše v sobě skrývá například dokument Světoví šampioni (World Champion) ze Srbska, v němž tamní obyvatelé malého městečka náruživě soutěží o cenu za nejtvrdší vejce.
„Letošní výběr hraných filmů tvoří koláž snímků s mírným nádechem deprese. Témata uprchlíků, odcizení rodičů a dětí jsme se však dramaturgicky snažili vyvážit filmy s dětskou fantasy tematikou Únos do fantazie (Imaginapped) nebo černou queer komedií (a vítězem studentské sekce v Sundance) Furiant (Peacock). Všeobecně se dá zhodnotit, že se studenti snaží o citlivou reflexi situací, které zažívají kolem sebe. Převládají témata odcizení, vliv sociálních sítí a internetu na člověka, ze kterých pramení asociální chování a neschopnost komunikovat jeden s druhým z očí do očí,“ uzavřela Fojtová.