Letošní ročník festivalu se ponese v duchu 25. výročí odchodu sovětských vojsk. Tomuto tématu se bude věnovat i výstava Odchod sovětských vojsk, která bude na zlínském zámku k vidění od 8. do 25. června.
Výstava fotografií Dany Kyndrové završí cyklus výstav Zlínského jara mapující naše novodobé dějiny: (Jan Palach, Rituály normalizace, Prezident Václav Havel, Listopad 89´). Výstava zahrnuje především fotografie z let 1990 – 1991, kdy se autorka věnovala několik měsíců zachycení přelomové etapy novodobých českých a slovenských dějin – ukončení takzvaného dočasného pobytu sovětských vojsk na území Československa. „Jejím cílem nebylo vytvořit podrobnou a přesnou kroniku samotného odchodu, ale zaměřila se na postihnutí atmosféry v sovětských kasárnách, kde se pro ni vizuálně koncentrovala předzvěst rozpadu sovětského impéria. Ubohost a apatie řadových vojáků uprostřed omšelých agitačních komunistických kulis tak nejen symbolizuje začínající agónii totalitního systému, ale zároveň budí soucit s prostým člověkem, který často bývá jen loutkou velkých politických her,“ podotkl Pasterný.
Druhá festivalová výstava, Normální je pomáhat, bude k vidění ve foyer zlínského divadla v době od 9. do 29. června. Jde o již tradiční výstavu věnovanou činnosti neziskových organizací ve Zlínském kraji. Na 20 organizací představí svou činnost formou výstavních panelů.
Festival plánuje i speciální program pro studenty. „Převážně pro studenty středních škol jsme letos připravili přednášku Fakta a lži v médiích s Jiřím Zajícem (mediálním analytikem) a diskusi Byly u nás ta(n)ky s hudebníkem Michaelem Kocábem a publicistou Janem Urbanem. První přednáška se uskuteční 8. června ve 13.00 hodin, druhá bude na programu o den později v 10.30 hodin. Obě besedy se uskuteční ve Studiu Z v Městském divadle Zlín,“ uzavřel Pasterný.