Zámek Holešov nabízí výstavu českých ilustrátorů knih pro děti

HOLEŠOV – Díla jedenácti předních českých ilustrátorů knih pro děti a mládež nabízí od středy sály Zámecké galerie v Holešově, která se nachází na zámku. Výstava potrvá do 2. října, sdělila serveru Zlin.cz mluvčí Městského kulturního střediska Holešov Dana Podhajská.

Výstava nabízí originály Adolfa Borna, Zdeňka Buriana, Oty Janečka, Václava Junka, Josefa Lady, Zdeňka Milera, Arnošta Paderlíka, Vlasty Švejdové, Jiřího Trnky, Petra Válka a Martina Velíška. „Podle kurátora výstavy, kunsthistorika Jaroslava Pelikána, se v regionu toto téma objevuje po delší absenci. Díky rozsahu a soustředěné kvalitě je výstava jedinečným uměleckým projektem východní Moravy,“ uvedla Podhajská.

Více než 300 děl do Holešova zapůjčili soukromí sběratelé, Památník národního písemnictví Praha, Zoo Dvůr Králové, české galerie a potomci autorů. „Uchopit toto téma není jednoduché, protože je česká výtvarná tvorba pro děti a mládež rozsáhlá a má vysokou hodnotu u nás i ve světě. Vycházeli jsme proto především z renomovaných jmen, která znají celé generace, a zároveň prezentujeme současníky,“ řekl k výstavě ředitel Zámecké galerie v Holešově Pavel Chmelík.

Galerie představuje od každého výtvarníka širokou kolekci děl, která jsou pro něj charakteristická. Vedle známých ilustrací z dětských knih a pohádek jsou to také kresby, které zná veřejnost méně. „Snažili jsme se o široké pojetí, aby jednotlivé kolekce byly co nejkomplexnější. Do koncepce jsme záměrně zařadili také volnou tvorbu autorů. Spolu s dětskou kresbou je hodnotným popisem stylu a uměleckého vývoje jednotlivých výtvarníků,“ doplnil kurátor Jaroslav Pelíkán.

Holešovská výstava láká na kresby známé z českých večerníčků, pohádkových knížek, říkadel, slabikářů, dobrodružné literatury a komiksů. „Vedle tradičních Ladových vodníků, Burianových školních obrazů pravěkých zvířat, Junkových Rychlých šípů či Bornova Macha a Šebestové představuje práci současných výtvarníků. Reprezentuje je Vlasta Švejdová, která ilustruje knížky pro nejmenší, dále Martin Velíšek, autor netradičního pojetí nového vydání Babičky od Boženy Němcové, a Petr Válek, jehož kresby doprovázejí současnou dětskou literaturu,“ dodala Podhajská s tím, že samostatným doplňkem výstavy je kolekce filmových klapek s Krtečkem od Zdeňka Milera.

Výstava ilustrátorů navazuje na dlouhou tradici velkých výstav českého umění, které holešovská zámecká galerie každoročně nabízí. Loni představila díla Zdeňka Buriana, v letech předešlých například díla Jana Saudka, Josefa Lady, Alfonse Muchy, Joži Uprky a dalších.