„Bez pochyby lze říci, že Františka Horenského můžeme zařadit k znovuobjeveným a velmi zajímavým osobnostem našeho regionu,“ konstatovala Romana Habartová, vedoucí Odboru kultury a památkové péče Krajského úřadu Zlínského kraje, která je také autorkou a editorkou tohoto rozsáhlého díla, na němž pracovala 10 let za přispění dalších spolupracovníků.
„Aniž to bylo doposud známo, František Horenský udržoval kontakty s řadou sběratelů a kulturních pracovníků, například s Bedřichem Benešem Buchlovanem, Františkem Kretzem, Josefem Klvaňou, Luborem Niederlem, Jožou Uprkou, Antošem Frolkou a dalšími. Svými články přispíval do mnoha časopisů a deníků, například do Slováckých novin, Moravské orlice. Dokonce publikoval dvě malé sbírky – Slovácké obrázky a Nové slovácké obrázky, které jsou rovněž v publikaci zařazeny a přinášejí nejen atmosféru doby a konkrétních životních situací, ale přibližují také jedinečné zdejší nářečí,“ uvedla Romana Habartová.
Doposud objevené prameny a získané informace umožňují prostřednictvím vydání této knihy široké veřejnosti nahlédnout do životních osudů Františka Horenského a života vesnice na Slovácku v minulosti. Publikace má 480 stran a obsahuje na 250 dobových snímků Františka Horenského.
„Za doslova unikátní považuji Horenského fotografie z let 1890 až 1933, které přibližují nejvíce Uherskobrodsko a rodné Pašovice, dále pak Boršice u Buchlovic, ale také jejich široké okolí, kde dokumentoval prostý venkovský život. Cenné a nenahraditelné záběry dokumentují sídla a krajinu, tradiční oděv pro všední, sváteční i obřadní chvíle, příležitosti výročního i rodinného cyklu a jejich přelomové okamžiky. Na jeho snímcích hrají hlavní roli lidé, středem jeho zájmu se stala rodina a děti, školní mládež, ale i stáří. Nezanedbatelnou část fotografií tvoří záběry z jeho rodiny a snímky blízkých přátel,“ přiblížila obsah publikace autorka.
Publikace o Františku Horenském se stává významnou regionální studií o osobnosti, jejíž přínos i význam zatím zůstával nedoceněný.