„Cílem této nové aktivity je podpořit veřejnoprávní subjekty, které nemají obchodní či průmyslovou povahu v tom, aby i ony dosáhly na evropské dotační prostředky z oblasti inovací. Zpracování takové žádosti je v mnoha případech finančně náročné, proto chceme těmto subjektům pomoct,“ řekl hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.
Podmínkou pro udělení Voucher Asistence, jak je podpora nazývána, je úspěšné formální posouzení předloženého projektu řídicím orgánem nebo prokazatelné zahájení realizace projektu. Každý předložený projekt musí být navíc v souladu s Regionální inovační strategií Zlínského kraje. Podle předpokládaného harmonogramu první žádosti budou přijímány od srpna letošního roku. Minimální částka na jeden projekt je 100 tisíc korun, maximální pak půl milionu korun.
Zlínský kraj tak navazuje na své předchozí aktivity v oblasti podpory inovací, tedy projekt inovačních voucherů, které realizoval v letech 2012 až 2015 s podporou Regionálního operačního programu Střední Morava. Jednalo se o spolupráci podnikatelských subjektů s vybranými vysokými školami. „Za období realizace tohoto projektu bylo podpořeno 124 podnikatelských subjektů. Ti všichni tak využili možnosti konzultace nových výrobních postupů, inovačních procesů přímo s univerzitními odborníky. Celkem bylo za inovační vouchery ve Zlínském kraji proplaceno 16,3 milionu korun,“ doplnil hejtman. V letošním roce tuto aktivitu celorepublikově podporuje operační program Podnikání a inovace, který řídí Ministerstvo průmyslu a obchodu.
Při poskytování Voucher Asistence Zlínský kraj spolupracuje s Technologickým inovačním centrem.