V rámci projektu Pocta Františku Bartošovi 2016 – 2017 připravilo akce Muzeum jihovýchodní Moravy ve spolupráci s Krajskou knihovnou Františka Bartoše ve Zlíně. „Folklorista, jazykovědec a etnograf František Bartoš zemřel před 110 lety, v příštím roce si připomeneme180. výročí jeho narození,“ připomněl Dvořák.
Projekt Pocta Františku Bartošovi 2016 – 2017 se koná pod záštitou primátora statutárního města Zlína Miroslava Adámka.
Akce v roce 2016:
30. července a 20. srpna
Po stopách Františka Bartoše – vycházka na Mladcovou – sraz ve 14.00 hodin na prostranství před budovou 14. Cílem populárně-naučné vycházky je návštěva rodného domu Františka Bartoše, mladcovského hřbitova a Čerťáku. Akce je určena pro širokou veřejnost a koná se pouze za pěkného počasí.
září 2016 – únor 2017
Obrazy ze života Františka Bartoše – v budově 14 v bývalém svitovském areálu se uskuteční nový výukový program v expozici František Bartoš — pedagog, jazykovědec, etnograf. Nově vytvořený program seznámí žáky s jeho životem a dílem a umožní jim díky nově získaným poznatkům vytvořit vlastní výtvarnou práci. Vzdělávací cyklus je vhodný pro školní skupiny žáků 3. až 5. tříd základních škol.
3. září 10.00 – 12.00 hodin a 14.00 – 16.00 hodin, budova 14
František a jeho nezvedení kamarádi – tvořivá dílna. V expozici František Bartoš — pedagog, jazykovědec, etnograf se uskuteční tvořivá dílna s programem pro děti a rodiče. Děti zjistí, jak si hrávali jejich vrstevníci před více než sto lety, společně budou luštit nářeční slova a každý si vyrobí loutku Františka nebo některého z jeho uličnických kamarádů.
1. října 9.00 – 13.00 hodin, budova 14
Ptačí řeč u Františka Bartoše – lektorský program pro veřejnost.
22. září v 17.00 hodin, edukační místnost, budova 14
Osobnost Františka Bartoše a naše bartošovská bilance – od expozice po expozici – osobnost Františka Bartoše představí Karel Pavlištík. Na besedě připomene počátky zájmu o popularizaci jeho života a díla a v neposlední řadě poukáže na stále aktuální a inspirující Bartošův myšlenkový odkaz.
20. října v 17.00 hodin, budova 14
František Bartoš a jeho moravští vrstevníci a kolegové – Slovanská gymnázia v Olomouci a v Brně – přednáška Františka Hýbla nejen o vzniku českých středních škol na Moravě ve druhé polovině 19. století, ale především o profesoru Františku Bartošovi jako jazykovědci, etnografovi, sběrateli národních písní a tvůrci čítanek pro školy i lidové vrstvy.
24. listopadu v 17.00 hodin, budova 14
„… neboť nic se tak snadno nezapomíná jako nářečí…“ – František Bartoš, dialektolog – přednáška Stanislavy Kloferové o dialektologické práci Františka Bartoše. Jeho stěžejním dílem je Dialektický slovník moravský, dokončený v roce 1906. Po 110 letech, v roce 2016, začíná vycházet celonárodní Slovník nářečí českého jazyka. Jedním z pramenů tohoto slovníku je Bartošův slovník – Má nám v dnešní době ještě co říci?
9. listopadu, budova 15
Seminář pro dobrovolné knihovníky s blokem Ptačí řeč u Františka Bartoše – seminář pro knihovníky s ukázkou lektorského programu oddělení muzejní pedagogiky Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně s názvem Ptačí řeč u Františka Bartoše.
26. listopadu, budova 14 a 15
Den pro dětskou knihu – výtvarná soutěž, divadélko a tvořivá dílna pro děti, čtení z Bartošovy Kytice.
V červnu vychází reprint publikace Františka Bartoše Kytice. Páté vydání publikace s kresbami Adolfa Kašpara bude v prodeji na recepci v budově 14 a 15.
Akce v roce 2017:
leden
Přednáška Lucie Uhlíkové o významu díla Františka Bartoše pro český národopis
1.– 28. února
Výstavka výsledných prací žáků 3.– 5. tříd ZŠ – práce žáků spolupracujících s oddělením muzejní pedagogiky MJVM ve Zlíně na projektu František Bartoš očima dětí.
16. března
Vernisáž animovaného komiksu o životě a díle Františka Bartoše – v expozici František Bartoš – pedagog, jazykovědec a etnograf Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.