Neničte vodní toky ani jejich břehy, apelují na lidi v Kroměříži

KROMĚŘÍŽ – Špatnou zkušenost s vandaly v okolí řek a potoků mají zřejmě v Kroměříži. Proto začátkem prázdnin upozornil pracovník městského úřadu Petr Vodák veřejnost, aby se k této části přírody chovala ohleduplně.

„Při provozování svých koníčků a trávení volného času u vodních toků dbejte na to, aby nedošlo k poškozování břehů řek a potoků tak, aby po vaší návštěvě zůstaly čisté,“ vzkázal Vodák, který je vedoucím Oddělení ochrany vod a prostředí, odbor životního prostředí.

Někdy se podle jeho slov stává, že si prostranství u vody návštěvník chce upravit srovnáním části břehu. „Tato činnost je ale zakázána vodním zákonem, a to v ustanovení § 46 odst. 1 vodního zákona.  Celistvost břehů nás chrání před povodněmi a v případě náhlých povodní i drobný zásah do břehu může později způsobit jeho protržení, což si mnozí ještě pamatujeme,“ vysvětlil Vodák.

Dodal, že nejlépe je chovat se v přírodě jako na návštěvě u dobrých sousedů, kterých si vážíme, jinými slovy ohleduplně.