Přírodní katastrofa mimořádného rozsahu postihla velké území Moravy a Slezska. Záplavy začaly 5. července, do 16. července bylo zaplaveno 536 měst a obcí v 34 okresech. Záplavy si vyžádaly 50 životů.
Na některých místech spadlo během tří dnů tolik srážek, co jindy za půl roku. Hladiny Odry a Moravy se zvedly až k úrovni pětisetleté vody. „V oblasti povodí Moravy při povodni 1997 zahynulo 25 osob. Nejhůře dopadla obec Troubky u Přerova, kde zahynulo devět lidí a totálně bylo poškozeno více než 300 domů. Celkové škody v povodí Moravy a Dyje byly odhadnuty na více než 20 miliard. Z téměř čtyř tisíc kilometrů toků, které byly ve správě Povodí Moravy, byly červencovou povodní zasaženy dva tisíce kilometrů toků. Záplavy nevratně změnily vzhled vesnic a měst. K zemi šly stovky venkovských domů,“ připomněl Chmelař.
Ve Zlínském kraji začalo pršet 5. července a intenzivní srážky trvaly do 8. července. Velká voda zalila část Kroměříže, po proudu níž pak proměnila v jezero Baťov v Otrokovicích a nakonec se vlila do Uherského Hradiště. Domovy muselo opustit asi 25 tisíc lidí, jeden člověk přišel o život. Mezi Otrokovicemi a Tlumačovem utonul muž. Škody dosáhly zhruba sedmi miliard korun.
Na Zlínsku byla nejkritičtější situace v Otrokovicích. Městem tehdy proteklo zhruba 1,1 miliardy kubíků vody. Záplavy ale byly i ve Zlíně, Tlumačově, Spytihněvi a dalších městech. Na Kroměřížsku na tom bylo nejhůře samotné okresní město, Hulín a obce v podhůří Hostýnských vrchů. Na Valašsku byla situace nejkatastrofálnější v Poličné, Podlesí, Brankách, v Zašové nebo například v Hustopečích. Voda poničila i obec Bystřičku. Na Uherskohradišťsku voda nejvíce zasáhla Babice a Staré Město. Záplavy se nevyhnuly ani Uherskému Hradišti, kde musela být evakuována i nemocnice.
Od povodní z roku 1997 Povodí Moravy realizovalo desítky významných a rozsáhlých protipovodňových opatření a desítky drobných úprav a staveb. „Ochranu obyvatel a měst před povodněmi aktuálně chystáme v Přerově, Lipníku, Troubkách, Uherském Hradišti, Kunovicích i Uherském Brodě,“ popsal plány Povodí Moravy generální ředitel Jan Hodovský.
Jednou z nejcitlivějších oblastí z hlediska ohrožení povodní je povodí Bečvy, kde si místní dodnes vybavují ničivé účinky povodní z roku 1997 i 2010. Právě zde Povodí Moravy připravuje komplex protipovodňových opatření, který má zabránit průchodu extrémních povodní. Součástí opatření proti velké vodě se má stát vodní nádrž Skalička. Ta bude sloužit jako významný prvek také v boji proti opačnému extrému, který oblast sužuje – suchu.