„Tímto rozhodnutím reagujeme na výrazné snížení možností získávání finančních prostředků z evropských dotačních titulů, které se projevuje od začátku roku 2016,“ řekl Ladislav Kryštof, radní odpovědný za kulturu a cestovní ruch.
Výpadek finančních zdrojů na podporu cestovního ruchu si uvědomuje i Ministerstvo pro místní rozvoj, a proto od roku 2017 připravuje program, v rámci kterého předpokládá ročně poskytovat 300 milionů korun na podporu infrastrukturních a marketingových projektů ze státního rozpočtu. „Stát i kraj budou rovnoměrně participovat na finanční podpoře cestovního ruchu v území,“ doplnil radní Kryštof.
Destinační managementy turistických oblastí mohou využívat i zdroje od podnikatelských subjektů a obcí či zapojit vlastní zdroje financování. Destinační managementy turistických oblastí by měly začít fungovat od roku 2017. V rozpočtu Zlínského kraje pro ně bude navržena částka 2,4 milionu korun.
Členění turistického regionu Východní Morava do čtyř turistických oblastí je zakotveno v dokumentu s názvem Aktualizace programu rozvoje cestovního ruchu 2007 – 2013. „Přesným vymezením kompetencí mezi aktéry cestovního ruchu na úrovni kraje, krajského destinačního managementu a destinačních managementů v jednotlivých turistických oblastech kraje dojde k zamezení dublování některých činností a tím i efektivnějšímu řízení a financování cestovního ruchu,“ dodal Kryštof.
Podobným systémovým řešením řízení a financování cestovního ruchu se vydaly i ostatní kraje.