Podle vedení Povodí Moravy mohou některé toky ojediněle dosáhnout stupňů povodňové aktivity. „Největší srážkové úhrny byly ve Zlínském kraji naměřeny v Hošťálkové a Bystřičce, kde úhrn překročil 30 milimetrů,“ poznamenal Chmelař.
„Podobné dešťové srážky, jako se vyskytovaly v posledních dnech, by krajina v povodí Moravy potřebovala jako sůl. Objemově ovšem ani tak v žádném případě nepokrývají dlouhodobý deficit trvající již od roku 2014. Zvýšení hladin a průtoků řek využijeme tam, kde to situace dovolí, k naplnění nádrží. Ty plníme, abychom mohli zajistit odběry povrchové vody jak přímo z vodních nádrží, tak z řek, ve kterých můžeme odpouštěním vody nadlepšovat průtoky v době, kdy jí bude opět málo,“ konstatoval generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský.
Řada menších toků překročila dlouhodobé červencové průměry. Například Bečvou protéká 109 procent dlouhodobého červencového průtoku. V uplynulém týdnu se přitom průtoky při porovnání s dlouhodobými údaji pro měsíc červenec pohybovaly nejčastěji v rozmezí 15 až 65 procent. Na Rožnovské Bečvě a menších tocích, například Bystřici, se hodnoty pohybovaly okolo 15 procent. „V následujících dnech dojde na tocích ke všeobecnému vzestupu hladin a k nárůstu velikosti průtoků,“ dodal Chmelař.