Uherskohradišťská nadace podpořila projekty ve zdravotnictví a sociálních službách částkou 1,5 milionu korun

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Uherskohradišťská Nadace Synot rozdala mezi zástupce zdravotních a sociálních organizací částku 1,5 milionu korun. Celkem se nadaci sešla asi stovka žádostí a podpory se dočkala drtivá většina žadatelů, serveru Zlin.cz to oznámila mluvčí holdingu Synot Magda Pekařová. 

O zdravotní a sociální grant byl i letos velký zájem. Mezi obdarovanými subjekty jsou zpravidla nemocnice, zdravotnická, sociální a rehabilitační zařízení, domovy pro seniory, ústavy, speciální školy a v neposlední řadě mentálně či fyzicky handicapované děti i dospělí.

„Zdravotní a sociální oblast jsou v našem životě jedny z klíčových. Měli bychom jim tedy věnovat zvýšenou pozornost. Bohužel ani v této sféře není dostatek finančních prostředků, o čemž každoročně svědčí vysoký počet žadatelů o finanční pomoc. Některé ze subjektů proto podporujeme napřímo, jiné formou grantu a není pochyb o tom, že tyto prostředky vždy pomohou správné věci. Velice si vážím práce všech, kteří se v této sféře aktivně angažují a snaží se ulehčit život těm, kteří jsou více či méně odkázáni na pomoc druhých,“ uvedl senátor a zakladatel Nadace Synot, Ivo Valenta.

I tentokrát udělila nadace speciální ceny za celoživotní přínos v oblasti zdravotní a sociální. Jejich laureáty se stali profesor Jaroslav Rybka, internista, diabetolog a spoluautor československého Diabetologického programu, a Anna Lašáková, předsedkyně uherskohradišťské organizace Svazu tělesně postižených ČR.

„Dobrý lékař se musí dívat na celého člověka a nevěnovat se jen specializaci. Je třeba být pokorný, trpělivý a chápavý pro každého pacienta. Je to sice někdy těžké, ale když tu medicínu děláte pořádně a do hloubky, pak vás baví celý život,“ řekl profesor Jaroslav Rybka. „Má práce mne opravdu moc baví – věnuji se jí už 38 let a drží mne při životě,“ svěřila se další oceněná, Anna Lašáková, která ač sama trpí handicapem, pomáhá ostatním zdravotně znevýhodněným lidem.

Nadace Synot  působí ve Zlínském kraji již 16 let – tedy od svého založení. Ještě v letošním roce pomůže také dalším oblastem neziskového sektoru Zlínského kraje, a to jak formou přímé pomoci, tak formou dalších grantů. Jedná se o granty, zaměřené na oblast školství a zájmové činnosti a oblast kultury. Každý z nich je dotován částkou ve výši 1,5 milionu korun. Další milion pak bude rozdělen v rámci nového projektu Folklorní akademie. V letošním roce rozdělí nadace více než 30 milionů korun.