Na výstavě Lolkových děl nechybí ani slavná kresba Lišky Bystroušky

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Galerie Slováckého muzea otevřela novou výstavu nejlepších prací jedné z výrazných osobností české výtvarné kultury, bývalého ředitele Slováckého muzea Stanislava Lolka. Serveru Zlin.cz to uvedla kurátorka výstavy Milada Frolcová.

K vidění jsou obrazy Stanislava Lolka zapůjčené z různých galerií i soukromých sbírek z celé České republiky. „Tato výstava se stane také drobným připomenutím Lolkova působení v Uherském Hradišti, kdy na počátku 30. let 20. století pracoval na postu ředitele Slováckého muzea,“ doplnila Frolcová.

Výstava je podle kurátorky unikátním výběrem z prací, které byly veřejnosti představeny na velké reprezentativní výstavě v Domě umění Hodonín letos na jaře. „Jedinečné kolekci věnujeme celé první patro galerie a výstava bude zpřístupněna do 16. října. Připomíná důležité etapy z Lolkova velmi rozsáhlého díla,“ informovala Frolcová.

Lolek patřil do okruhu takzvané Mařákovy školy, tedy k významným představitelům české krajinomalby na počátku 20. století. Vedle Antonína Slavíčka byl také jedním z nejdůslednějších impresionistů.

Kolekce obrazů, kreseb a grafik, ilustrací, které například poskytla také Národní galerie v Praze, Moravská galerie v Brně, Galerie výtvarného umění v Hodoníně, Zlíně, Olomouci, Ostravě, Kutné Hoře a podobně, čítá více než 120 exponátů. Mnohé obrazy budou v Uherském Hradišti vystaveny zřejmě poprvé v historii. „V obecném povědomí je jméno Stanislava Lolka často spojováno s jeho tvorbou inspirovanou loveckou tematikou, neboť myslivost byla jeho celoživotní vášní,“ řekla Frolcová. Návštěvníky možná překvapí také osobní věci z Lolkovy pozůstalosti, například osobní předměty, rukopis jeho Loveckého deníku, do kterého si zapisoval své dojmy a zážitky z pobytů ve svém revíru na Slovensku a který později vyšel i knižně.

Jméno Stanislava Lolka je známé také v souvislosti s Liškou Bystrouškou, jejíž literární podoba z pera Rudolfa Těsnohlídka vznikla právě na motivy kreseb Stanislava Lolka, které byly otiskovány na pokračování v Lidových novinách. „Zajímavostí této výstavy jsou originály kreseb k Lišce Bystroušce spolu s doprovodnými texty, které zaujaly právě Leoše Janáčka natolik, že vznikla jeho slavná opera,“ uzavřela Frolcová.

K výstavě je vydán katalog, pohlednice s Lolkovými obrazy a nálepky. Slovácké muzeum rovněž připravuje na září doprovodné programy pro malé i velké návštěvníky.