„Přidělili jsme dotace třem desítkám příjemců, kteří se starají o louky nebo pastviny ve zvláště chráněných územích, což klade vyšší nároky na pracnost údržby. Často se jedná o rozsáhlé, hůře přístupné nebo značně členité terény, kde je potřeba šetrným způsobem zajistit sečení a odstranění sena, aby v těchto lokalitách zůstaly zachovány vzácné druhy rostlin,“ sdělil náměstek hejtmana Ivan Mařák, zodpovědný za životní prostředí a rozvoj venkova. Dodal, že kdyby se tráva neposekla, zarostly by tyto louky stařinou, později náletovými dřevinami a byl by tak ohrožen výskyt vzácných rostlin, jako jsou například orchideje – vstavače.
Dotace ve výši průměrně 20 tisíc korun – podle typu a velikosti pozemků – slouží jejich vlastníkům nebo nájemcům k posečení vysoké trávy a odstranění sena mimo plochu zvláště chráněného území.
Zlínský kraj ze svého rozpočtu uvolňuje ročně téměř tři miliony korun na ochranu přírody.
„Kraj zajišťuje péči o maloplošná chráněná území a zvláště chráněné druhy rostlin a živočichů. Na území Zlínského kraje se nachází šest přírodních parků a 145 maloplošných zvláště chráněných území, což jsou přírodní rezervace a přírodní památky. Péče o tato území, do níž patří například geodetické zaměření, označení hranic, kosení či kácení náletových dřevin, je podle platné legislativy svěřena místně příslušnému kraji. Proto se údržba těchto ploch řídí krajem schváleným Plánem péče, který je projednáván s vlastníky těchto pozemků. V něm je mimo jiné určeno také to, jak často a jakým způsobem je nutné v konkrétním terénu zajistit sečení, případně kácení náletových dřevin,“ dodal Alan Urc, vedoucí Odboru životního prostředí Krajského úřadu Zlínského kraje.