Zlínské muzeum vydalo dětskou knihu Františka Bartoše s názvem Kytice

ZLÍN – Dětskou knihu s názvem Kytice od zlínského národopisce a jazykovědce Františka Bartoše vydalo Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Kniha je v omezeném nákladu 1000 kusů k dostání na recepci v budově 14 a 15 Baťova institutu za 250 korun, sdělila serveru Zlin.cz mluvčí Baťova institutu Michaela Mitáčková.

František Bartoš sepsal knihu pro děti Kytici na samém konci svého života. „Bohužel se jejího vydání nedožil. Na vzniku knihy se podílel i slavný malíř a ilustrátor Adolf Kašpar. Celkem 158 stran textu zdobí 119 jeho barevných ilustrací různých rozměrů a námětů vycházejících z obsahu prezentovaných útvarů lidové slovesnosti. I díky jeho umění se Kytice dodnes řadí ke skvostům dětské literatury,“ uvedla Mitáčková.

Podle ní Kytice představuje jednu z nejkrásnějších příkladů literatury pro děti prezentující nejrůznější žánry dětského folkloru. „Opětovný tisk publikace vychází znovu u příležitosti realizace projektu Pocta Františku Bartošovi v letech 2016 až 2017, který realizujeme společně s Krajskou knihovnou Františka Bartoše ve Zlíně k oslavám dvou významných výročí této význačné osobnosti našeho regionu. Letos si připomínáme 110. výročí úmrtí a v následujícím roce pak 180. výročí narození,“ řekl ředitel Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně Pavel Hrubec.

Nejvíce místa v Kytici zaujímají projevy lidové prózy. Bartoš vybral a zařadil do sbírky 26 dětských pohádek, nejvíce se zvířecí tématikou. „Mezi ty nejkrásnější a nejznámější patří například pohádka O poslušných kozlátkách, O řepě, Koblížek na vandru nebo O perníkové chaloupce,“ vyjmenovala Mitáčková.

To ale není všechno. „František Bartoš vtělil do knížky také další folklorní žánry jako lidové písně, říkadla, povídání o ptačí řeči, koledy a hádanky. Celý svazek, vycházející z naší národní tradice, může i dnes dobře posloužit jako bohatý pramen radostného potěšení nejen pro děti,“ sdělila etnografka muzea Jana Koštuříková.