František Bartoš sepsal knihu pro děti Kytici na samém konci svého života. „Bohužel se jejího vydání nedožil. Na vzniku knihy se podílel i slavný malíř a ilustrátor Adolf Kašpar. Celkem 158 stran textu zdobí 119 jeho barevných ilustrací různých rozměrů a námětů vycházejících z obsahu prezentovaných útvarů lidové slovesnosti. I díky jeho umění se Kytice dodnes řadí ke skvostům dětské literatury,“ uvedla Mitáčková.
Podle ní Kytice představuje jednu z nejkrásnějších příkladů literatury pro děti prezentující nejrůznější žánry dětského folkloru. „Opětovný tisk publikace vychází znovu u příležitosti realizace projektu Pocta Františku Bartošovi v letech 2016 až 2017, který realizujeme společně s Krajskou knihovnou Františka Bartoše ve Zlíně k oslavám dvou významných výročí této význačné osobnosti našeho regionu. Letos si připomínáme 110. výročí úmrtí a v následujícím roce pak 180. výročí narození,“ řekl ředitel Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně Pavel Hrubec.
Nejvíce místa v Kytici zaujímají projevy lidové prózy. Bartoš vybral a zařadil do sbírky 26 dětských pohádek, nejvíce se zvířecí tématikou. „Mezi ty nejkrásnější a nejznámější patří například pohádka O poslušných kozlátkách, O řepě, Koblížek na vandru nebo O perníkové chaloupce,“ vyjmenovala Mitáčková.
To ale není všechno. „František Bartoš vtělil do knížky také další folklorní žánry jako lidové písně, říkadla, povídání o ptačí řeči, koledy a hádanky. Celý svazek, vycházející z naší národní tradice, může i dnes dobře posloužit jako bohatý pramen radostného potěšení nejen pro děti,“ sdělila etnografka muzea Jana Koštuříková.