Rating města Uherské Hradiště na úrovni A2 (mezinárodní rating) a Aa3.cz (národní rating) zohledňuje velmi dobrou finanční pozici města, podpořenou především přebytky hospodaření v posledních třech letech, výraznými finančními rezervami, jež kryjí celkový dluh města, a vysokou úrovní řízení rozpočtu a investic.
„Spolupráci s ratingovou agenturou jsme zahájili již v roce 1999, abychom získali něco navíc oproti běžnému auditu. Ratingové hodnocení je totiž významným doplňkem poskytovaných informací, neboť postihuje veškerá agentuře známá rizika hospodaření měst. Je také podkladem pro rozhodování investorů, bank a obchodních partnerů o spolupráci s městem – například v podobě nižších úrokových sazeb u úvěrů či snadnější prokazování finančního zdraví u žádostí o dotace“ vysvětlil uherskohradišťský starosta Stanislav Blaha. Dodal, že udělené velmi vysoké ratingové hodnocení znamená nejen to, že město hospodárně využívá prostředky v oblasti základního zabezpečení svých potřeb, ale zároveň se dokáže dále rozvíjet.
Výsledek hospodaření za první pololetí letošního roku vykazuje přebytek ve výši 55,1 milionu korun, přičemž byly uhrazeny kapitálové výdaje ve výši 26 milionu korun, na které byly získány investiční dotace ve výši 9,1 milionu korun. V dalších měsících je předpoklad dokončování plánovaných investic v objemu více než dvojnásobně vyšším než za první pololetí. Současně budou zpracovány projektové dokumentace a investiční záměry umožňující v následujících letech další rozvoj města.
Dle pracovního návrhu rozpočtů a výhledů na další roky (2017 až 2022) by mělo město uhradit významnou část svých úvěrů (z 186,6 milionu korun k 1. 1. 2017 by měly dluhy klesnout na 55,8 milionu korun ke konci plánovaného výhledu v roce 2022). Současně jsou plánovány investiční výdaje za asi 373 milionů korun, z nichž nejvýznamnější bude rekonstrukce Základní umělecké školy v objemu 66 milionů korun (v letošním roce je zpracována projektová dokumentace za dalších 1,3 milionu korun). I přes plánované významné snížení úvěrové zátěže, rozsáhlých investičních výdajů a zachování finanční podpory kulturních, sportovních, sociálních a dalších současných aktivit města, by měl ke konci plánovaného rozpočtového výhledu (k 1. 1. 2023) městu zůstat dostatek volných finančních prostředků na realizaci dalších aktivit.