Principem těchto podvodů je, že podnikatelé zapojení do obchodního řetězce nezaplatí daň z přidané hodnoty u předem určené firmy z řetězce. Obviněným hrozí až desetiletý trest odnětí svobody.
Hlavním koordinátorem kolotočových podvodů byl šedesátiletý jednatel jedné zlínské společnosti obchodující s hutním materiálem. Ten připravil společně s dalšími jednateli tří firem a účetní firmy stát o bezmála 228 milionů korun, když po čtyři roky nepřiznávali za jednotlivá zdaňovací období DPH.
„Zlínský jednatel pořizoval zboží od dodavatelů ze Slovenska, ale v daňových přiznáních nepravdivě uváděl, že zboží pořídil od dodavatelů v České republice. Aby se vyhnul povinnosti přiznat jménem společnosti daň z přidané hodnoty z pořízení zboží ze Slovenska, nechal zboží fakturačně dodávat na tři jiné české firmy z Prahy a Jihlavy, od kterých tyto dodávky nechal deklarovat na svoji společnost buď přímo, nebo přes řetězec více firem,“ přiblížila Javorková. S jednateli společností vytvořili v úmyslu zkrátit daň z obchodních společností obchodní řetězce, přes které nepravdivě deklarovali dodávky zboží na zlínskou společnost šedesátiletého jednatele.
Jednatelé společností po dohodě s šedesátiletým mužem fakturovali dodávky vždy na první článek řetězce, takzvané ztracené obchodníky. Vlastní daňovou povinnost pak kompenzovali fiktivními nákupy zboží v České republice deklarovanými na tyto společnosti. Dle sjednané dohody pak vždy snížili na prvním článku řetězce prodejní cenu pod cenu nákupní, čímž vytvořili pro poslední článek řetězce – zlínskou společnost – konkurenční výhodu, díky které mohla tato společnost prodávat zboží svým odběratelům za nižní cenu, než za kterou ve skutečnosti zboží od slovenských dodavatelů pořídila.
„Trestní řízení kriminalisté z odboru hospodářské kriminality Krajského ředitelství Policie ve Zlíně, oddělení pátrání Celního úřadu pro Zlínský kraj a oddělení řízení rizik Finančního úřadu pro Zlínský kraj zahájili na základě poznatků o dlouhodobém obchodování s podhodnoceným hutním materiálem ve Zlíně, kdy nabízeným cenám nešlo téměř konkurovat,“ řekla mluvčí. Následovalo trestní oznámení Finančního úřadu pro Zlínský kraj, jehož pracovníci vloni v únoru zjistili nesrovnalosti u některých společností, zapojených do podvodných řetězců. Do řetězců bylo zapojeno přes desítku společností jak ve Slovenské, tak i v České republice, proto byl požádán o úzkou spolupráci Kriminálný úrad Finančnej správy Slovenské republiky. V rámci prověřování byly dokumentovány v ČR i SR prostory, kde se mají účetně nacházet stovky kamionů s hutním materiálem, přičemž ve skutečnosti by se do objektu nevešel ani jeden.
Kriminalistům se podařilo tuto poměrně komplikovanou trestnou činnost společně s celním a finančním úřadem rozkrýt a zahájit trestní stíhání proti čtyřem osobám a jedné zlínské firmě. Výše škody i počet obviněných není konečný.
„Vrchní komisařka odboru hospodářské kriminality obvinila před několika dny dva muže ve věku 60 let a dvě ženy ve věku 34 a 41 let a jednu právnickou osobu – firmu zlínského podnikatele ze zvlášť závažného zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby spáchaný formou spolupachatelství, za který trestní zákon ukládá až desetiletý trest odnětí svobody,“ dodala Javorková.