Transformace by měla spočívat především v tom, že bude Dětské centrum Zlín snižovat kapacity pobytové a začne více nabízet ambulantní a terénní služby, které dítěti umožní setrvat s rodiči nebo jinými blízkými osobami. Vychází se při tom z principu, že pomoc má přicházet za dítětem do rodiny, nikoliv dítě z rodiny za pomocí. Proto je důraz kladen na podporu náhradní rodinné péče, na využití možností rodinné terapie a sociální práce s rodinou. Plán byl zpracován v rámci pilotního projektu Ohrožené děti a mládež ve Zlínském kraji, jehož je Zlínský kraj v České republice průkopníkem a lídrem.
„Během návštěvy Dětského centra na Burešově vyjádřil Krčál uspokojení nad probíhajícím procesem transformace tohoto zařízení a řekl, že bude sloužit jako příklad dobré praxe pro ostatní kraje, které ještě nejsou v procesu přeměny tak daleko,“ informovala radní Valentová Nersesjan.
Dětské centrum Zlín v současné době poskytuje komplexní péči dětem do tří let, které z různých důvodů nemohou pobývat ve svém rodinném prostředí. Současně se ve spolupráci s rodinami i s dalšími institucemi snaží najít řešení, které dítěti umožní vrátit se do vlastní rodiny, nebo najít nový domov v rodině náhradní. Funguje zde také Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, které poskytuje dočasný pobyt dětem do 10 let věku, o které se momentálně z nějakého důvodu nemůže postarat vlastní rodina.
„Kromě tématu transformace Dětského centra byla řeč také o platových podmínkách jeho zaměstnanců. Ty totiž zdaleka neodpovídají tomu, o jak náročnou, obětavou a zodpovědnou práci se zde jedná. Pan náměstek ujistil, že ministerstvo o této situaci ví a bude se jí zabývat,“ doplnila Taťána Valentová Nersesjan.