Slavnostní vernisáž za přítomnosti autora se uskuteční 1. září od 17.00 hodin.
Viktor Karlík je považován za nejvýraznějšího umělce takzvané druhé generace českého undergroundu. Jeho umělecký rozsah je velmi široký a sahá od objektů, plastik a reliéfů, přes obrazy a grafiky až po grafické práce či vytváření a vydávání autorských knih. Výběr ze své tvorby – bronzy, oleje a tisky představí zlínské veřejnosti na výstavě v Galerii Václava Chada od 2. září do 30. října.
Objekty autorova zájmu jsou, kromě postav, předměty z běžného okolí – lampy, komíny, zápalky. Oblíbené kompozice zpracovává v různých materiálových verzích, někdy jde téměř o autorskou repliku. „Jeho umění vyžaduje přímé vnímání, osobní kontakt, jeho hodnoty nemůže tlumočit žádná reprodukce ani digitalizace. Oprašuje odložené konzervativní výtvarné formy,“ popsala tvorbu Viktora Karlíka Pavla Pečinková, kunsthistorička a kurátorka několika dřívějších Karlíkových výstav. „Má samostatný a vyhraněný názor, vnitřní důslednost, poctivost a odvahu stát mimo oficiálně uznávané normy,“ dodala Pečinková.
Expozice je umístěna v Galerii Václava Chada v prvním poschodí zlínského zámku. Bude přístupná zdarma až do 30. října, od úterý do pátku od 14.00 do 17.00 hodin. Na programu jsou i dvě komentované prohlídky, které galerie nově plánuje provádět u každé výstavy, vždy jeden čtvrtek v měsíci. Jejich termíny byly stanoveny na 22. září a 27. října od 17.00 hodin.
Viktor Karlík (narozen 1962) je malíř, grafik, autor plastik, objektů a knih, jeden z nejvýraznějších výtvarných umělců tzv. druhé generace českého undergroundu. Absolvoval Střední průmyslovou školu grafickou. Byl spoluzakladatelem undergroundového časopisu Revolver Revue (1985), týdeníku Respekt (1990) a časopisu Kritická Příloha Revolver Revue (1995). Vedle vlastní tvorby se věnuje vydavatelské, grafické a kurátorské práci, publikace graficky upravuje i ilustruje. Vydal také řadu autorských knih, z nichž poslední jsou Ruce básníků (2015). Karlík vystavuje v tuzemsku (například Knihovna Václava Havla Praha, Západočeská galerie v Plzni, Jihlavská galerie, Archa Zlín) i v zahraničí (České centrum Paříž, České centrum Mnichov, Target Gallery Washington a podobně). Jeho práce jsou zastoupeny v soukromých i veřejných sbírkách, mimo jiné v Národní galerii v Praze nebo Galerii Klatovy/Klenová.