Středisko má být zaměřené na rozvoj specifických dovedností a součinnosti základních složek Integrovaného záchranného systému Zlínského kraje při řešení mimořádných událostí.
„Stávající školicí střediska, kterými disponují krajští zdravotničtí záchranáři, nejsou dostatečně kapacitně vybavená pro proškolení moderních technik a postupů při poskytování přednemocniční neodkladné péče a první pomoci. Je proto třeba tuto nevyhovující situaci řešit,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.
Záchranáři dosud pro školení a vzdělávání využívány školicí místnosti pro kapacitu 20 až 30 posluchačů. Pro školení specializovaných činností složek Integrovaného záchranného systému tak chybí prostory a zázemí pro větší skupinu osob. Celokrajská školení a nácviky jsou tím pádem realizovány mimo prostory krajské záchranky, a to formou využívání komerčních služeb.
Chystaný projekt počítá s nástavbou stávajícího objektu krajské záchranky na zlínském Peroutkově nábřeží a následným vybudováním velkoprostorové výcvikové a školicí místnosti, dále výcvikové místnosti s počítači, pracovny interních a externích lektorů i depozitáře pro výukové a resuscitační modely.
Celkové náklady byly odborným odhadem stanoveny na 32,150 milionu korun. Asi 85 procent částky pokryjí prostředky EU, pět procent státní rozpočet a 10 procent pak půjde z rozpočtu kraje. V případě úspěšné realizace projektu se jeho dokončení předpokládá v polovině roku 2018.
Díky dodatku investičního záměru, který nyní také schválila krajská rada, budou do výcvikového střediska na Peroutkově nábřeží pořízeny i dva nejmodernější modely – trenažéry s počítačovým vyhodnocováním, pro nácvik takzvané kardiopulmocerebrální resuscitace (kombinace umělého dýchání a nepřímé masáže srdce). První z nich, realistický celotělový simulátor novorozence, umožní kvalitní výuku medicínských postupů a zásad při záchraně těch nejmenších pacientů. Součástí bude i software umožňující zpětnou vazbu pro zlepšení kvality výuky. Druhý z modelů (dospělý) bude sloužit zejména pro nácvik zvládání komplikací při rozšířené resuscitaci. Nácvik krizových scénářů tak ještě více zkvalitní přednemocniční neodkladnou péči poskytovanou zdravotnickými záchranáři. Pořízení obou modelů přijde na více než 900 tisíc korun.