Ve zlínské zoo se poprvé narodila mláďata čápů marabu afrického

ZLÍN - Vůbec poprvé v historii Zoo Zlín se vylíhla mláďata čápů marabu afrického. Serveru Zlin.cz to sdělila mluvčí zoo Romana Bujáčková.

Ačkoliv marabu se v zoo objevili před téměř 20 lety, první snůšky vajec se ve zlínské zoo dočkali až letos. V chovatelských zařízeních celého světa je evidováno kolem 450 čápů marabu, odchovy mláďat jsou však poměrně vzácné. „Šest našich mláďat, která se postupně vylíhla, tak patří mezi významné chovatelské události,“ konstatovala Bujáčková.

Hlavním důvodem nízkého počtu mláďat je náročné sestavení samotného chovného páru. „Marabuové jsou velmi inteligentní ptáci, svého partnera si doslova vybírají. Sestavit perspektivní pár tak může být záležitost na několik let,“ uvedl zoolog Václav Štraub. Ve zlínské zoo se podařilo stávající chovný pár spojit v roce 2012. V letošním roce samice poprvé snesla celkem 10 vajec. „Záhy po snesení vajec je však samec začal vyhazovat z hnízda. Proto jsme vejce postupně odebírali a umísili je do inkubátoru. Díky vytvoření optimálních podmínek a pravidelné kontrole jsme úspěšně odlíhli všech šest oplozených vajec,“ doplnil Štraub.

Po vylíhnutí ošetřovatelé mláďata přesunuli do chovatelského zázemí poblíž etiopské voliéry Omo. Péči ptačích rodičů nahradili ošetřovatelé. Nebylo totiž jisté, jak by dospělí ptáci na mláďata reagovali. Nezbytným předpokladem úspěšného odchovu bylo zamezení přímého kontaktu s lidmi. „Během prvních dnů života si malí marabuové vytváří silné pouto ke svým rodičům. Pokud by za rodiče považovali lidi, mohlo by to přinést značné problémy s jejich budoucím začleněním do jiné skupiny marabů a také při výběru budoucího sexuálního partnera,“ zdůraznil Václav Štraub.

Domovinou marabu afrických jsou africké savany na jih od Sahary. Obývají také okraje říčních toků a jezer. Rozpětí jejích křídel dosahuje úctyhodných 230 až 280 centimetrů, mohou vážit až devět kilogramů. Dožívají se kolem 40 let. Žijí ve skupinách, které tvoří jednotlivé hnízdní páry. Na jejich jídelníčku najdeme především mršiny, zbytky ryb, odpadky ze smetišť. Společně se supy a šakaly se přiživuji i na zvířatech ulovených šelmami. Loví ale také ryby, žáby, mladé ptáky, dokáží zabít i plameňáka. Naráz mohou spolykat až kilogram masa.