Pracovnice TIC Otrokovice provádí vlastní badatelský výzkum z dostupných materiálů, jako jsou autorské kompilace na dané etnografické téma nebo fotografie ze státních archivů. Mimo to studují dostupné prameny, tematické vlastivědné revue a vyhledávají drobné články zaměřené na kroje z okolí.
„Naším velice podpůrným a nejdůležitějším zdrojem jsou rodinné archivy starousedlíků či jejich potomků, kteří s námi spolupracují a pomáhají nám nashromáždit větší množství fotografií, tak, aby bylo možné z nich učinit závěry. Díky této činnosti máme možnost vysledovat určité prvky na krojích a postupně se probojovat k tomu nejpravděpodobnějšímu vzhledu původního otrokovického kroje. Této spolupráci s veřejností jsme velmi nakloněni a vítáme každého, kdo může a chce přispět k výzkumu otrokovického kroje,“ řekla Jarmila Ransdorfová, pracovnice TIC Otrokovice.
V Otrokovicích koluje několik fotografií opatřených štítkem „otrokovický kroj“, avšak podle zjištění od potomků vlastníků starobylého oděvu, kroje na nich zachycené pocházejí mnohdy z jiného regionu a ne z Otrokovic. V bádání se tedy objevují i falešné, zavádějící, na druhou stranu však obohacující, stopy.
„Prosíme otrokovické rodáky, patrioty, potomky pamětníků, zkrátka vlastníky rodinných fotografických či jiných materiálů o spolupráci na výzkumu otrokovického kroje. Pokud někdo vlastní jakýkoliv materiál, který by nám dopomohl dopátrat se k podobě místního kroje, a je ochoten jej poskytnout, ať kontaktujte Turistické informační centrum Otrokovice buď osobně v Otrokovické Besedě, na mailové adrese: predprodej@beseda.otrokovice.cz nebo telefonním čísle: 577 118 103. Každé nové informace si nesmírně ceníme,“ požádala veřejnost Jarmila Ransdorfová.