Uherskohradišťský starosta podepsal memorandum o věznici

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Uherskohradišťský starosta Stanislav Blaha v uplynulých dnech podepsal memorandum o spolupráci v souvislosti s budoucím využitím bývalé věznice v Uherském Hradišti. Serveru Zlin.cz to oznámil mluvčí města Jan Pášma.

Na podpisu memoranda se už letos na jaře usnesli představitelé a zástupci ministerstva financí, ministerstva kultury, zástupci ministerstva spravedlnosti, Okresního soudu v Uherském Hradišti, Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, Zlínského kraje a města Uherského Hradiště.

„Město i Zlínský kraj v memorandu deklarují svou připravenost se finančně podílet na vybudování takzvaného muzea totality. Dále se město, Zlínský kraj a ministerstvo kultury dohodnou na rozsahu prostor, kde bude vybudováno muzeum a na finančním zajištění jeho provozování,“ upřesnil Pášma.

V návrhu rozpočtu města na rok 2017 je již doporučena realizace návrhu Expozice věznice Uherské Hradiště, která by měla zatím být umístěna v prostorách podkroví Reduty do doby, než se přesune do prostor bývalé věznice.

V areálu by mělo vzniknout nejen muzeum totality, ale část prostor bude pro svůj provoz využívat také okresní soud. Soud by rád umístil do prostor v bývalé věznici archivní a spisovou službu.

Justiční palác s věznicí byl vybudován v letech 1891 – 1897. První političtí vězni trávili v jejích celách své tresty už v počátcích Československé republiky, poté její prostory poznala řada protinacistických odbojářů. Po válce se věznice stala místem retribučních lidových soudů a následných poprav. Procesy následující po roce 1948 se zase dotkly desítek lidí z řad politické opozice, včetně mnoha nevinných. Věznice přestala fungovat v roce 1960, kdy se přiléhající krajský soud přesunul z Uherského Hradiště do Brna a okresní soud do budovy okresního národního výboru. Část justičního areálu poté sloužila pro potřeby správy SNB.