Každý pátý starší člověk zažívá nějakou formu domácího násilí. Takových případů policisté na Uherskohradišťsku loni šetřili 18. Jde ale jen o špičku ledovce. Řada seniorů totiž domácí násilí nehlásí. I tyto zajímavé postřehy a fakta zazněly z úst přednášejících na semináři krajského projektu Násilí očima seniorů, který se uskutečnil v Redutě v Uherském Hradišti.
Projekt Zlínského kraje Násilí očima seniorů, který finančně podpořilo i Ministerstvo vnitra ČR, upozorňuje na násilná jednání, jejichž oběťmi jsou právě starší lidé. „I o takovém velmi náročném a těžkém tématu je potřeba otevřeně mluvit. Významná část seniorů se s nějakou formou a mírou násilí ve stáří setkává. Většina z nich to ale bohužel ani neohlásí. Přitom podle odborníků počet případů roste,“ poznamenala krajská radní a nositelka projektu Taťána Valentová Nersesjan.
Zlínský kraj na projektu spolupracuje s Krajským ředitelstvím Policie České republiky Zlínského kraje a Centrem poradenství pro rodinné a partnerské vztahy ve Zlíně. Právě ve spolupráci s Centrem poradenství vznikla i videa – očité výpovědi seniorů, které týrali či týrají jejich blízcí. I ta byla součástí semináře. Přítomní si tak vyslechli například seniorku, kterou brutálně týrala její vnučka s přítelem, nebo příběh starší paní, již vydírali vnuci.
„Je nutno podporovat seniory, aby nemlčeli, hovořili o svém problému a hlavně aby začali svoji situaci řešit. V žádném okamžiku nemusí být pozdě. Možnosti a místa pomoci existují,“ řekla ředitelka Centra poradenství pro rodinné a partnerské vztahy ve Zlíně Jarmila Hasoňová. „Pokud o ubližování a násilí nebudou senioři mluvit, nesvěří se tomu, kdo jim může pomoci, neohlásí ho policii, nemohou očekávat, že jim někdo od něj uleví,“ doplnila mluvčí uherskohradišťské policie Milena Šabatová.
Podle doktora Pavla Konečného z Psychocentra Zlín každý pátý starší člověk zažívá nějakou formu týrání. „Senioři jako oběti domácího násilí tvoří velice ohroženou skupinu. Většinou se násilí na seniorech dopouštějí jejich děti nebo vnuci, což je pro seniory velmi bolestné a jen neradi o této skutečnosti mluví,“ doplnil.
Na seminář do uherskohradišťské Reduty zavítalo přes 50 zástupců seniorských organizací. Projekt Zlínského kraje Násilí očima seniorů se už v červnu představil ve Zlíně, Vsetíně a Kroměříži. Na konci září se pak vrátí do Zlína, kde se na toto téma uskuteční krajská konference.
Ministerstvo vnitra ČR podpořilo projekt z programu Prevence kriminality částkou 394 tisíc korun, zbylých 100 tisíc korun uvolnil Zlínský kraj ze svého rozpočtu.
Policie na Uherskohradišťsku ročně zaznamená zhruba 20 případů vykázání násilníka z domu. I tak to ale nejsou všechny případy domácího násilí. O většině se totiž policisté nedozvědí.