Projekt se rozvíjí od roku 2007, v současné době je do něj začleněno 16 oborů převážně ze skupin strojírenství a stavebnictví, dále obory zařazené na základě požadavků konkrétních zaměstnavatelů (například řezník-uzenář), nechybějí však ani tradiční řemesla v regionu. Počet podporovaných oborů byl postupně rozšiřován.
„Zlínský kraj se snaží pružně reagovat na požadavky zaměstnavatelů a zohlednit je v systému vzdělávání tak, aby krajské i soukromé střední školy připravovaly žáky co nejlépe odborně vybavené pro praxi a právě realizace tohoto projektu je jedním z účinných opatření. Podpora řemesel v odborném školství byla od svého počátku nastavena především jako motivační – pro zvýšení zájmu uchazečů o obor – a k tomu slouží vyplácení takzvaných stipendií. Žáci vybraných učebních oborů mohou získat za tři roky studia 12 000 korun a ti, kdo dosáhnou vyznamenání pak až 21 000 korun,“ řekl radní pro školství Petr Navrátil. Jen za poslední tři roky bylo na podporu řemesel prostřednictvím stipendií vyplaceno z krajského rozpočtu přibližně 11 milionů korun. V roce 2016 je vyčleněno 4,6 milionu korun. Od roku 2007 vyplatil Zlínský kraj k tomuto účelu celkem 32 460 400 korun.
„Zatímco v prvních letech byla jedinou podmínkou pro vyplácení motivačního příspěvku nulová neomluvená absence žáka, od školního roku 2011/2012 byl položen významný důraz na kvalitu přípravy, a došlo proto ke zpřísnění pravidel pro vyplácení stipendií. Kromě nulové neomluvené absence se přihlíží také k chování a prospěchu žáků v odborném výcviku. Díky takto nastaveným podmínkám je neomluvená absence žáků výjimkou, což se samozřejmě příznivě projevuje i na získaných znalostech a dovednostech našich učňů,“ konstatoval radní Petr Navrátil.
Žákům vybraných oborů je při splnění stanovených podmínek poskytován finanční příspěvek z rozpočtu Zlínského kraje, a to tímto způsobem:
1. ročník: 300,- Kč měsíčně, + k tomu za vyznamenání jednorázově 1 500,- Kč (na konci školního roku)
2. ročník: 400,- Kč měsíčně, + k tomu za vyznamenání jednorázově 2 500,- Kč (na konci školního roku)
3. ročník: 500,- Kč měsíčně, + k tomu za vyznamenání jednorázově 5 000,- Kč (na konci školního roku)
Do projektu podpory řemesel jsou v současné době zařazeny obory Instalatér, Klempíř, Podlahář, Malíř a lakýrník, Tesař, Zedník, Strojní mechanik, Nástrojář, Karosář, Obráběč kovů, Sklář – zušlechťovatel skla, Řezník-uzenář, Výrobce obuvi, Zemědělec-farmář, Pekař a Chemik.