Předvolební dotazník Zlin.cz 5. díl – ANO 2011

V pořadí již pátý díl našeho dotazníku přináší odpovědi z tábora politického hnutí ANO 2011, které má volební číslo 30.

1/ Co vaše strana, hnutí, volební subjekt považuje za stěžejní priority dalšího rozvoje Zlínského kraje?

Budu stručná. Tak především je to problém dopravní obslužnosti v celém kraji a urychlená dostavba D49 a D55. S tím souvisí i zprovoznění holešovské průmyslové zóny. Budeme se muset také poprat s kostlivcem ve skříni dnešního krajského vedení, kterým je hospodaření zlínské nemocnice. I když je odborně na velmi vysoké úrovni, hospodaří s vysokým dluhem. Důležitá je také zajištění bezpečnosti, úbytek obyvatel v kraji a nezaměstnanost. Nové úkoly čekají také naše školství, protože zaměstnavatelé k rozvoji své činnosti potřebují kvalifikovanou pracovní sílu, které je nedostatek. Pak poroste i hodnota v kraji vytvářeného HDP.

 

2/ Jaké jsou základní teze vašeho volebního programu? Čím chcete oslovit voliče ve Zlínském kraji?

Naším hlavním tématem je: “Kraj pro všechny generace”. Tím říkáme: chceme nové pracovní příležitosti pro mladé lidi, chceme jim nabídnout podmínky pro život jejich rodin, chceme se postarat dobře o seniory a všem zajistit bezpečnost, dostupnou a kvalitní zdravotní péči, zlepšit dopravní situaci a udržovat kulturní zvyky a tradice Moravského Slovácka, Valašska i Hané. Máme také zájem, aby svoji výrobu rozšířily firmy, které u nás v kraji působí, a chceme, aby naše školství pro ně připravilo kvalifikované pracovníky zejména technického zaměření. A především, všechny záležitosti chceme řešit, a ne odkládat. 

 

3/ Které tři věci se podle vás za poslední čtyři roky ve Zlínském kraji nejlépe povedly?

Bilancovat čtyřleté období musí představitelé kraje. Já když to sleduji, mohu vyzdvihnout například snahu řešit krizi nedostatku zdravotního personálu finančními pobídkami pro sestry a lékaře, dále se konečně řešila modernizace a výstavba několika výjezdových center zdravotní záchranné služby a v neposlední řadě reakci na poslední velmi suché období podporou vodohospodářské infrastruktury v obcích do 2000 obyvatel. Když se ale teď dívám zpětně na tyto řádky, připadá mi to spíše jako hašení jednotlivých požárů, než nějaké systémové dlouhodobé strategické řešení. Ale buďme vděčni alespoň za tyto věci.

 

4/ Které tři věci byly podle vás naopak krok špatným směrem, nebo se zcela nepovedly?

Tak jednoznačně je to průmyslová zóna Holešov, která je od roku 2004 černým puntíkem na mapě kraje, dále zcela nehospodárné projekty jako budovy 14 a 15. Oba projekty měly přinést kraji nová pracovní místa a zvýšení HDP, nakonec ale zvýšily jen zadlužení kraje. O hospodaření nemocnic jsem se již zmínila.

 

5/ Jaký volební výsledek v krajských volbách je pro vás reálný, jaký vás uspokojí?

Rádi bychom získali nejvyšší podporu a zvítězili. Pokud by tomu tak nebylo, máme zájem mít co nejpočetnější účast v Krajské radě. Naše ambice je tento kraj posunout vpřed snad ve všech oblastech života občanů.

 

6/ Kdo je pro vás po krajských volbách potenciálním koaličním partnerem? Domníváte se spolupráce na kraji je více o lidech tak jako ta „radniční“, nebo více o stranách jako ta celostátní?

Krajská úroveň politiky je konkrétní prací pro lidi a zároveň jakýmsi pojítkem mezi vládou a obcemi. Chceme v první řadě realizovat náš program. Pokud chceme v kraji udržet lidi, zajistit pracovní místa a tak dále, potřebujeme k tomu partnery, kteří o tom jenom nemluví, ale záleží jim na konkrétním řešení problémů Zlínského kraje. O všem však rozhodnou voliči. Jsme strana středu a nehrajeme na levici či pravici. Důležitý je pro nás cíl.

 

7/ Jaký by měl být osobnostní profil hejtmana Zlínského kraje?

K dosažení našich programových cílů kraj nepotřebuje, aby hejtmanem byl člověk mimořádně mediálně známý. Potřebujeme cílevědomého manažera, poctivého pracanta, náročného k sobě i k ostatním, který umí řídit práci svého týmu a jeho cílem je rozvoj kraje. Nechceme, aby takový člověk byl jakkoliv napojen na lobbistický systém, upřednostňoval osobní či skupinové cíle anebo byl hejtmanem jen kvůli svému „já“. Vedení kraje je totiž týmová práce.