Předvolební dotazník Zlin.cz 12. díl – Svobodní a Soukromníci (Strana svobodných občanů + Strana soukromníků České republiky)

Dnes přinášíme první "koaliční dotazník" a to od koalice Svobodní a Soukromníci (Strana svobodných občanů + Strana soukromníků České republiky) s volebním číslem 52.

1/ Co vaše strana, hnutí, volební subjekt považuje za stěžejní priority dalšího rozvoje Zlínského kraje?

Základní prioritou je to, aby byl Zlínský kraj skvělým místem pro život, aby se zde žilo dobře všem generacím, aby mladí lidé nemuseli opouštět náš kraj, aby bylo dobře postaráno o seniory. K tomu potřebujeme mít dobudovanou dopravní infrastrukturu, která přinese investory i zlepší podmínky pro podnikání místním firmám a tím dojde k zvýšení nabídky atraktivních pracovních příležitostí i růstu mezd. Musíme mít fungující zdravotnictví, které nebude trpět dluhy a výraznou podinvestovaností, musíme mít moderní školy, které budou vychovávat úspěšné absolventy, musíme přizpůsobit poskytování sociální péče podmínkám třetího tisíciletí.

 

2/ Jaké jsou základní teze vašeho volebního programu? Čím chcete oslovit voliče ve Zlínském kraji?

Sepsali jsme jasné desatero a nabízíme konkrétní recepty na dlouhodobé problémy Zlínského kraje. A nedíváme se jen povrchně na celokrajská témata, jako je dopravy, zdravotnictví, sociální péče či podpora investic. Kromě energie a tahu na branku jsme totiž připraveni řešit také lokální problémy, které trápí obyvatele jednotlivých obcí nebo regionů a ve kterých může kraj velmi aktivně pomoci. Chceme, aby Zlínský kraj nebyl vnímán jako byrokratický moloch, který svými postupy připomíná spíše Evropskou unii, ale aby byl institucí, která bude aktivně a efektivně pomáhat více všem obcím v kraji a jejich obyvatelům.

 

3/ Které tři věci se podle vás za poslední čtyři roky ve Zlínském kraji nejlépe povedly?

Po pravdě, podle nás toho Zlínský kraj za poslední domu skutečně moc neudělal. Domníváme se, že doslova usnul a rezignoval na řešení skutečných problémů. Ale určitě můžeme pochválit investice do oprav silnic II. a III. třídy, rozšíření počtu výjezdových stanovišť Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje či propagaci turistických možností v regionu.

 

4/ Které tři věci byly podle vás naopak krok špatným směrem, nebo se zcela nepovedly?

Do značné míry to souvisí s předcházející otázkou. Kraj za poslední minimálně čtyři roky neudělal nic navíc pro to, aby se pohnula výstavba dálnic. Spokojil se s pozicí „my nic, to stát“ a podle toho to také vypadá – nepřibyl ani kilometr, důležité projekty, které by zlepšily dopravní napojení regionu a ulehčily přetíženým silnicím, zůstávají jen na papíře. Podobně si na mrtvého brouka zahrálo hejtmanství i v otázce diskriminace obyvatel v oblasti zdravotnictví – stát se na rozdíl od většiny krajů v ČR nepodílí na zdravotní péči o občany Zlínského kraje, odmítá zde dokonce i zřízení důležité letecké záchranky. Kraj ani v jednom z toho nehnul prstem.

 

5/ Jaký volební výsledek v krajských volbách je pro vás reálný, jaký vás uspokojí?

Existuje několik předvolebních průzkumů, které nás sice těší, ale nepřikládáme jim nějaký zvláštní význam. O všem rozhodnout až voliči. Za neúspěch bychom považovali, kdybychom v krajském zastupitelstvu nezískali ani jeden mandát. Vše ostatní mají v rukou voliči.

 

6/ Kdo je pro vás po krajských volbách potenciálním koaličním partnerem? Domníváte se, že spolupráce na kraji je více o lidech tak jako ta „radniční“, nebo více o stranách, jako ta celostátní?

Jsme ochotni spolupracovat se všemi, kteří při svém rozhodování chtějí prosazovat zdravý selský rozum, nechtějí politikařit a mají chuť se společně s námi pustit do tvrdé práce, která povede k řešení i náročných problémů, které tíží Zlínský kraj. Na pravici a levici si moc nehrajeme, ale spolupráce s komunisty je pro nás nepřípustná. Vše ostatní bude záležet na tom, jak voliči rozdají karty.

 

7/ Jaký by měl být osobnostní profil hejtmana Zlínského kraje?

Určitě to musí být člověk se zkušenostmi, který má za sebou nezpochybnitelné výsledky. Musí mít přístup náročného a aktivního manažera, který bude vyžadovat termíny a osobní zodpovědnost, ale který bude mít zároveň schopnost naslouchat argumentům a obklopovat se špičkovými odborníky. Ivo Valenta je úspěšný podnikatel, který vybudoval mezinárodní skupinu působící ve 20 zemích světa, je investor a zakladatel nadace, která 15 let pomáhá všem od malých dětí až po seniory. V politice nehledá další příležitost pro sebe, ale šanci, jak ještě účinněji pomoci regionu, v němž žije on i jeho rodina. Podle nás takto vypadá ideální profil kandidáta na hejtmana.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x