Město ve veřejné soutěži vybralo zhotovitele stavební obnovy, která bude stát necelých 35 milionů bez DPH. Zakázku získala společnost Zlínstav. Práce začnou ještě do konce tohoto roku a hotové by měly být do dvou let. „Odhady nákladů na přestavbu bývalého Domu umění zpět na památník byly původně vyšší,“ poznamenal Dvořák. „Soutěžením zakázky se nám podařilo náklady významně snížit, což je výborná zpráva. Zahájení přestavby nestojí už nic v cestě,“ řekl primátor Zlína Miroslav Adámek. O zakázku se ucházelo pět firem. „Na doporučení výběrové komise vybrala rada tu nejvýhodnější,“ doplnil náměstek primátora Jiří Korec.
Město použije na obnovu jak dotaci z ministerstva, tak i peníze z veřejné sbírky nazvané Zlíňané sobě. „Na bankovním účtu je téměř 200 tisíc korun. Všem dárcům děkujeme,“ uvedl Adámek.
Památník se po rekonstrukci vrátí do podoby, kterou měl po svém postavení v roce 1933. „Zásadním počinem bude odstranění přístaveb z 50. let minulého století, takže z budovy se opět stane skleněný krystal považovaný za architektonický skvost a jeden ze symbolů Zlína. Při rekonstrukci bude použité železo, beton a především sklo. Jsou to materiály, s jakými pracoval architekt František Lydie Gahura, který je autorem stavby,“ dodal Dvořák.
Interiér památníku bude variabilní, aby zaujal co nejvíce návštěvníků. Jeho součástí bude znovu letadlo Junkers. „Tomáš Baťa v něm prožil poslední vteřiny svého života. Letadlo se pak stalo základním motivem celé původní expozice. Bylo umístěno ve vstupním halovém prostoru vytvořeném přes dvě patra v západní části stavby. V hale byl vystaven motor havarovaného letadla,“ řekla vedoucí oddělení urbanismu a architektů magistrátu Dagmar Nová.
Podle ní se stane obnovený památník dalším turistickým lákladlem města. „Určitě přispěje do mozaiky ojedinělých baťovských staveb. Měl by být vyvrcholením prohlídkového okruhu baťovské stavební produkce ve Zlíně,“ dodala Nová.
Stavba památníku začala v roce 1933. Uzavírá stoupající parkový prospekt mezi internáty. Původně měl celý komplex obsahovat skupinu budov studijně vzdělávacího charakteru vrcholících na ose parku objektem Památníku Tomáše Bati, který zahynul v roce 1932 při letecké katastrofě. Realizace se však uskutečnila jen částečně u objektu památníku a dvou studijních ústavů. Později byl památník přestavěn na Dům umění a vznikly v něm prostory galerie výtvarného umění a zlínské filharmonie. V roce 2009 objekt z větší části opustila Filharmonie Bohuslava Martinů, v roce 2013 i galerie výtvarných umění.