„Je to ojedinělá příležitost vidět a porovnat na jednom místě tvorbu deseti výtvarníků, jejichž výtvarné úspěchy přesáhly hranice Kroměříže,“ sdělila Eva Nováková z KIubu UNESCO.
Přáním Evy Novákové, která byla hlavní iniciátorkou vzniku této výstavy, bylo představit široké veřejnosti život a dílo kroměřížských rodáků nebo těch, kteří byli s Kroměříži v poválečném období profesně spojeni.
Podařilo se připravit medailonky o umělcích, včetně ukázek jejich tvorby, ať už formou reálného obrazu, který ne každý majitel byl ochoten pro tento účel zapůjčit, či fotografií jejich děl.
Lidé se tak mohou seznámit s životem a dílem Jana Jílka, Jiřího Nováka, Františka Vrobela, Miroslava Havely, Zdeňka Novotného, Jana Lehara, Františka Josefa Krause, Vladimíra Škrance, Oldřicha Zezuly nebo Jožky Kraťochové.
Mezi hosty slavnostní vernisáže byla i Zdena Nováková, manželka Jiřího Nováka (1927 – 2010), grafika, malíře a středoškolského pedagoga, který léta učil na Střední pedagogické škola v Kroměříži. V roce 1999 mu bylo uděleno čestné občanství za mimořádné zásluhy a přínos městu Kroměříž. Z rukou Jaroslava Němce, starosty města Kroměříž, převzala kytici se srdečným poděkováním.
„Jsem rád, že výstavy na naší radnici začínají mít svou tradici. Jedná se už o pátou výstavu v těchto prostorách za poslední rok. Kroměříž historicky patří k městům zaměřeným na školství, a proto mě nadchla myšlenka spojit výtvarnou uměleckou tvorbu se školstvím,“ dodal starosta Němec.
Výstava potrvá do 7. listopadu.