Vsetínská nemocnice připravila program pro středoškoláky se zájmem o studium medicíny

VSETÍN – Vsetínská nemocnice nabízí středoškolákům se zájmem o vysokoškolské studium lékařských odborů originální program s názvem Valašský Medik Klub. Díky němu poznají jednotlivá pracoviště, odbornosti a zdravotníky, řekla serveru Zlin.cz mluvčí nemocnice Lenka Plačková.

Program navazuje na středoškolskou výuku a rozšiřuje ji. „Tento semestr vnímáme jako pilotní. Navázali jsme užší spolupráci se Střední školou Kostka a evidujeme zájemce z dalších škol,“ uvedl náměstek pro personální řízení Martin Pavlica.

První setkání bylo nazvané Patologie bez mýtů a představila oddělení patologické anatomie. „Prezentoval jsem základní pojmy a laboratorní postupy. Studenti se dozvěděli, co vyžaduje a nabízí dnešní moderní mikroskopie nebo jaký je rozsah diagnostiky v návaznosti ke klinickým postupům,“ řekl primář patologické anatomie Vsetínské nemocnice Petr Mičulka.

Studenti si také mohli prohlédnout mikroskopické snímky tkání. Fotografie vznikly ve Vsetínské nemocnici při projektu Exkurze do mikrosvěta, který informoval především o onkologických nemocech a prevenci proti nim.

V listopadu čeká studenty Valašského Medik Klubu prezentace hematologicko-transfuzního oddělení s názvem Tajemství krve. „Studenti se dozvědí, kdo může darovat krev, proč nemůžeme použít zvířecí nebo umělou, jak je to s krevními skupinami u lidí, ale také psů a koček. Dostanou informace o rozsáhlém spektru laboratorních metod a co je možné z krve zjistit,“ vyjmenovala Plačková.

Prosinec bude věnovaný moderní chirurgii, postavení tohoto oboru v současné medicíně, ale i historickému vývoji od pazourku k robotu. Krátce se představí onkochirurgie, traumatologie a zejména břišní chirurgie s ukázkami operací na videu. „Program na další semestr se už připravuje. Zájem o nadstavbové projekty je mezi studenty velký,“ dodala Plačková.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x