„Akci pořádáme k propagaci profese lékařského fyzika. Chceme informovat o jeho práci a odpovědnosti při lékařském ozáření. Radiologický fyzik působí v oborech radiodiagnostika, radioterapie a nukleární medicína. Odpovídá za správné fyzikální parametry přístrojů a tím zabezpečuje správné a bezpečné využití ionizujícího záření v medicíně, zabezpečuje dohled nad radiační ochranou a podílí se na řešení řady dalších problémů souvisejících s provozem pracoviště,“ sdělila Beáta Kašpárková, radiologická fyzička Onkologického centra zlínské nemocnice.
Pracoviště radiační onkologie slouží k léčbě nádorových i nenádorových onemocnění. Zájemci se mohou podívat na pracoviště lineárního urychlovače, brachyterapie, počítačového tomografu a terapeutického rentgenu. Seznámí se s procesem přípravy léčby zářením – od plánovacího CT až k ověření individuálního ozařovacího plánu a jeho realizaci na ozařovači za použití moderních lokalizačních metod.
„Návštěvníkům se bude věnovat fyzik oddělení, který je pracovištěm provede, bude je informovat o provozu a odpoví na případné dotazy,“ doplnila Kašpárková.
Den otevřených dveří pořádá pracoviště radiační onkologie už třetím rokem. Připojuje se tak k Mezinárodnímu dni fyziků v medicíně, který letos již počtvrté organizuje Mezinárodní organizace pro lékařskou fyziku (IOMP) v den výročí narození Marie-Curie Sklodowske – významné vědkyně v oboru fyzika a chemie, objevitelky nových chemických prvků radium a polonium a nositelky Nobelovy ceny. K akci se připojuje i Česká společnost fyziků v medicíně.