Tato již tradiční konference navázala na předchozí ročníky, které se v letech 2001 – 2011 pravidelně pořádaly v Kroměříži, v roce 2012 a 2013 v Soběslavi, v roce 2014 v Jihlavě a v loňském roce v Plzni. Jejími náměty byly třeba dobrovolnictví a dárcovství, dobrovolnictví bez hranic, dobrovolnictví jako ochrana před sociálním vyloučením či dobrovolnictví v krizových situacích. Letošní setkání zaštítila Michaela Marksová, ministryně práce a sociálních věcí, Jiří Dientsbier, ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a rovněž Pavel Motyčka, místostarosta města Kroměříž.
Zlínský kraj na konferenci zastupovala radní pro sociální záležitosti, neziskový sektor a rodinnou politiku Michaela Blahová. „Konference se zabývala například problematikou stárnutí populace, mezigeneračními vztahy a možnostmi zapojení seniorů do různých forem dobrovolnictví, což začíná být aktuální trend současnosti. Je to dobře, protože lidé, kteří jsou již v postproduktivním věku, mají stále mnoho co nabídnout a tím si zároveň potvrdit svou vlastní hodnotu a své místo ve společnosti,“ poznamenala radní Michaela Blahová.
Mám prý radost z toho, že se otázkám dobrovolnictví začíná dávat odpovídající význam a že byly i na této konferenci prezentovány pozoruhodné příklady dobré praxe. „Osobně bych byla velmi ráda, kdyby dobrovolnictví, jakožto činnost založená na altruistické potřebě člověka žít pro druhé, získalo stejnou společenskou prestiž, jako je tomu v cizině. Proto je potřebné vytvářet pro tuto oblast podporu i v rámci kraje, který může v tomto směru také hodně pozitivního udělat,“ sdělila radní Michaela Blahová.
Jak radní dále informovala, na konferenci byly popsány zajímavé projekty a aktivity, kdy zdatnější senioři pomáhají nejen těm, kdo jsou na tom zdravotně či sociálně hůře, lidem osamělým či nemocným, ale také například dětem v nemocnicích, jimž chodí číst. Řada dobrovolníků – seniorů také bezplatně, vypomáhá rodinám, které nemají k dispozici své vlastní babičky a dědečky – třeba proto, že ještě pracují nebo žijí daleko.
„Za Klub UNESCO mohu se vší skromností říct, že i díky naším konferencím se podařilo na konkrétních příkladech z praxe představit pestrost a mnohostrannou užitečnost dobrovolnických činností,“ podotkla Eva Nováková, předsedkyně Klubu UNESCO Kroměříž.
Konference byla určena pro představitele státních institucí, obcí, neziskových společností, studenty a všechny, kdo se zajímají o dobrovolnictví.