Na zlínské univerzitě studuje přes tisíc cizinců z 68 zemí světa

ZLÍN - Počet zahraničních studentů na Univerzitě Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně přesáhl tisícovku. Jak serveru Zlin.cz sdělil Jan Malý z tiskového oddělení univerzity, stoupá i počet zemí, ze kterých zahraniční studenti pocházejí.

„Možná jde o paradox, ale zatímco na jedné straně ze západních Čech studují na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně spíše jednotlivci, na druhé straně přijíždějí na zlínskou univerzitu mladí lidé z celého světa, aby zde absolvovali buď celé studium, nebo alespoň jeho část,“ konstatoval Malý. Hotové vědce zase láká možnost podílet se na vědecké práci v Centru polymerních systémů, Centru informačních, pokročilých a bezpečnostních technologií a v dalších výzkumných jednotkách UTB.

„V současné době u nás v různých formách studuje přes tisíc posluchačů ze zahraničí. Postupně se zvyšuje počet nejen cizích studentů, ale i zemí, odkud na UTB přijíždějí. V letošním roce pocházejí už z 68 států,“ řekl rektor univerzity Petr Sáha.

Mezi destinacemi, odkud cizinci míří na zlínskou univerzitu, jsou jak exotické země jako jsou Zambie, Kuba, Filipíny nebo Kambodža, tak evropské státy. „Posluchači z evropských zemí k nám přijíždějí hlavně na krátkodobé pobyty. Tradičně vysoký počet jich bývá z Francie, Turecka a Ruska,“ uvedl rektor. Nejpočetnější zahraniční skupinu na UTB pak tvoří studenti ze Slovenska. Posluchači z ciziny mají kromě studia zajištěny ve Zlíně i další aktivity. Mezinárodní oddělení školy ve spolupráci se studentskou organizací Buddy system pro ně připravují během celého roku akce jako Welcome week, během něhož se seznámí s univerzitou a Zlínem, výlety po Česku, sportovní utkání a další.

Také pro vědce, hlavně vědce, kteří se pohybují v oblasti polymerů, představuje Zlín metu, jíž se snaží dosáhnout. Zejména výzkumná jednotka Centrum polymerních systémů je skutečně mezinárodním pracovištěm – mezi zaměstnanci působí odborníci z Japonska, Mongolska, Indie, Arménie, Ruska nebo Itálie. „Nyní aktuálně jednáme o příchodu profesora z Číny, který ve dvacetimilionové oblasti Šanghaje získal ocenění pro mladého talentovaného vědce, přesto je pro něj atraktivní výzkum ve Zlíně. Svou vědeckou práci zaměřuje na studium materiálů, které půjde využít pro zvýšení výkonnosti baterií a dalších zařízení k uchovávání energie,“ upozornil dále Sáha.