V krajské galerii vyvrcholí dvě výstavy mapující veřejný prostor

ZLÍN - Už jen do neděle 20. listopadu mají lidé možnost prohlédnout si v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně výstavní projekt Prostor Zlín – mapování veřejného prostoru, serveru Zlin.cz to řekla mluvčí 14|15 Baťova institutu Michaela Mitáčková. Projekt představuje nejen známá zlínská veřejná prostranství s uměleckými díly a výtvarnými zásahy v minulosti, ale také poukazuje na možnosti řešení dosud neatraktivních nebo neobjevených míst.

Společně s tímto projektem skončí o víkendu i výstavní přehlídka Místa spolupráce, která je zaměřená na skupinové přemýšlení a jednání.

Výstavní projekt Prostor Zlín – mapování veřejného prostoru připomíná prostřednictvím fotodokumentace, publikací a videozáznamů význam předchozích ročníků trienálně pořádaných sympózií Prostor Zlín. V jejich rámci získalo město do svých exteriérů řadu vynikajících uměleckých děl.

„Projekt se zaměřil i na podrobnou evidenci a zpracování výtvarných děl a uměleckých zásahů v exteriérech a veřejně přístupných interiérech. Jedním z výstupů projektu se stala orientační mapa Zlína s fotografiemi jednotlivých výtvarných děl a komentáři. Tento průvodce bude zájemcům v galerii k dispozici. Výstava k projektu představuje také příběhy několika plastik a výtvarná díla, která dnes již ve městě nenajdeme,“ uvedla kurátorka výstavy Ladislava Horňáková z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.

Součástí projektu je i prezentace diplomových prací studentů ateliéru Prostorová tvorba Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně na téma Divadelní park ve Zlíně – návrh prostoru za Městským divadlem. Výstavu, která poukazuje na možnosti řešení parku a změnu tohoto veřejného prostoru na atraktivní místo setkávání, je k vidění v Designroomu ve 2. podlaží budovy 14. V exteriérech v okolí budov 14I15 Baťova institutu jsou v rámci projektu představeny prostorové objekty
z mezinárodního výtvarného sympozia Panta rhei, reagující na dané místo.

Výstava Místa spolupráce představuje 11 příkladů kultivace a iniciace veřejného prostoru odehrávající se v městských periferiích či odlehlých lokalitách, v malých městech či obcích s několika stovkami obyvatel. K iniciátorům těchto projektů nepatří jen architekti, ale také občanská sdružení, umělci nebo designeři. „Ne vždy se do veřejného prostoru musí investovat horentní sumy na nové vybavení. Někdy stačí prostor mírně upravit, ale hlavně začít obývat, žít v něm. Důležité je vytvořit kolem sebe společenství či komunitu, která se na chodu bude buď přímo podílet, nebo být jedním z účastníků akcí, které se zde konají,“ dodala kurátorka výstavy Lucie Šmardová.