Slovácké muzeum se opět podílí na mezinárodním projektu umělecké textilní tvorby, do kterého přistoupilo před třemi lety jako jediný výstavní reprezentant České republiky. Pod letošním názvem Textile Art of Today bude v Galerii Slováckého muzea zpřístupněn pohled do výtvarných ateliérů celého světa. Od Japonska přes Austrálii, celou Evropu s odbočkou do Afriky až po Ameriku. „Kdo si loni myslel, že během třech ročníků všechno viděl, velice se mýlí. S rukou na srdce mohu říct, že je to opět výjimečný, ojedinělý výstavní projekt textilní tvorby světové úrovně. S možností návštěvy v České republice pouze v Uherském Hradišti,“ řekla kurátorka Marie Martykánová a hýřila superlativy nad poslední výstavou v letošním roce.
Čtvrtý ročník tohoto mimořádného počinu posunuje textilní obor do překvapujících objevů a nových souvislostí. Původní technologické postupy, typické pro textilní tvorbu, jsou rozšířené o nové materiály v kombinacích s originálními autorskými nápady a uměleckými záměry. „Dřívější závislost na klasických technikách, jako jsou gobelín, tapisérie, artprotis a mnohé další, našla letos nové variace, které se přemísťují do prostorových objektů, v nichž nastává propojení s různými matériemi a vytváří tak nové, nezvyklé formace a kompozice,“ popsala Martykánová nové umělecké ztvárnění a trendy.
Řada světových umělců se při realizaci nechala inspirovat moderními médii, a tak s pomocí videozáznamů je přímo dokumentován vznik díla. Nechybí zvuková kulisa a v mnoha případech je téma rozvedeno do širokých souvislostí mezi výtvarným základem a odkazy na společenské, sociální i čistě osobní problémy a prožitky umělce. „Výsledkem je působivé sdělení a navození maximálního prožitku, když stojíte před dílem takzvaně face to face,“ podotkla Martykánová.
Za výběrem přihlášených autorů stojí bratislavské občanské sdružení Trienále textilu bez hranic. „Jestliže minulý ročník byl považovaný za vrcholný úspěch, pak tento další předčil opravdu veškerá očekávání. Přihlásilo se 230 autorů z pěti světadílů, 41 zemí, kteří nabídli 470 výtvorů. Bylo velice obtížné vybrat do výstavní kolekce ty nejlepší a také s přihlédnutím na prostorové možnosti interiérů jednotlivých partnerů,“ uvedla Martykánová, která se svými kolegy z muzeí zapojených do projektu stojí za konečným výběrem letošních 76 autorů.
„Kolekce představuje přes osm desítek exponátů, přičemž velké skládané objekty posunují počet přes stovku. Autoři umělecké textilní tvorby se po celém světě snaží o co nejoriginálnější výsledek a právě tento výjimečný projekt jim dává příležitost k prezentaci i vzájemné konfrontaci. Co dílo, to nápad: například srbský autor při pletení využil magnetofonovou pásku místo vlny, jindy zase slovenská autorka využila textilní vzorkovnice, jejíž části zakomponovala do šatů připomínající baletní kostým,“ upřesnila kurátorka. Výstavu zaštítili ministři kultury Visegrádské čtyřky.
Vernisáž se v galerii Slováckého muzea uskuteční ve čtvrtek 24. listopadu v 17.00 hodin, výstava pak potrvá do 15. ledna.