Na semináři o migrační propustnosti řek se mluvilo i o Zlínském kraji

ZLÍNSKÝ KRAJ - V Praze se konal seminář zaměřený na problematiku zprůchodnění migračních překážek ve vodních tocích a zaznělo na něm i několik dobrých příkladů ze Zlínského kraje. Serveru Zlin.cz to uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Letošní V. ročník semináře se zaměřil na postup prací při zprůchodňování migračních bariér na vodních tocích, metodické postupy hodnocení funkčnosti realizovaných rybích přechodů, nové zahraniční přístupy, nové technologie a výzkumné projekty. Byl zde také představen pilotní projekt využití šnekových turbín.

Zástupci Povodí Moravy prezentovali současný stav migrační propustnosti toků na Moravě, na které se velmi pozitivně odráží výsledky jejich práce. Na mnoha místech byly bariéry zcela odstraněny a na dalších byly uzpůsobeny pro umožnění migrace. „V povodí Vsetínské Bečvy jsme například vybudovali úplně nový rybí přechod na jezu v Halenkově a na Zlínsku jsme provedli několik technických úprav nevyhovujících stupňů na balvanité skluzy, například stupně ve Vizovicích,“ vyjmenoval poslední akce generální ředitel Jan Hodovský.

Povodí Moravy představilo také přeshraniční projekt zaměřený na možnosti zprůchodnění koryta Dyje pro rybí obsádku. V současné době vodohospodáři pracují na dalším projektu, který zajistí obnovu migrační propustnosti na jezech pomocí technologie obousměrných Archimédových šroubů, takzvané šnekové turbíny. „Jedná se o jednoduše proveditelnou a ekonomicky výhodnou metodu revitalizace vodního toku, kdy je díky optimalizovanému naváděcímu proudění umožněna migrace ryb a říčních živočichů po i proti proudu,“ upřesnil Hodovský.