Rozpočtový schodek ve výši 583 milionů korun je krytý volnými finančními prostředky z předchozích let. Do financování jsou zapojeny splátky jistin úvěrů od EIB ve výši 102 milionů korun.
„Předložili jsme radě rozpočet, který až na drobné změny kopíruje rozpočet, který připravilo předchozí vedení kraje. Rozpočet je navržen jako schodkový s tím, že příjmy jsou předpokládány ve výši 8,7 miliardy korun a výdaje ve výši 9,3 miliardy,“ upřesnil Jiří Sukop, statutární náměstek hejtmana, který má na starosti ekonomiku kraje. Výše příjmů představuje o 646 milionů korun více, než bylo ve schváleném rozpočtu na rok 2016. Vlastní příjmy ve výši 3,2 miliardy korun představují 36,28 procent celkových příjmů, na dotace pak připadá 63,72 procent, tedy 5,5 miliardy korun.
Plánované výdaje roku 2017 jsou ve výši 9,3 miliardy korun, což proti schválenému rozpočtu roku 2016 představuje zvýšení výdajů o 1 miliardu. K navýšení došlo jak u neinvestičních tak investičních výdajů. Nejvyšší nárůst zaznamenaly neinvestiční transfery, kdy byly navýšeny provozní příspěvky příspěvkovým organizacím kraje v návaznosti na platová navýšení v průběhu roku 2016. V oblasti neinvestičních výdajů došlo ke změně metody vykazování příslušenství ke mzdám zaměstnanců krajského úřadu, které byly dříve začleněny do neinvestičních výdajů. Nově jsou zahrnuty v souladu s rozpočtovou skladbou do osobních výdajů. V oblasti investičních výdajů došlo k posílení investic Zlínského kraje a významně se navýšil objem investic realizovaných prostřednictvím Fondu Zlínského kraje, tedy z projektových peněz. Podíl investičních výdajů na celkových výdajích kraje činí 13,64 procenta.
„Na investice je plánováno 1,3 miliardy korun, kdy se ve srovnání s loňským rokem jedná o výrazné navýšení. Největší investice se budou týkat zdravotnických zařízení a dopravní infrastruktury,“ doplnil náměstek Sukop.