Výstava odhalí vývoj trendů ve zdobení stromků

ZLÍN - Srovnání jak se zdobily stromečky v minulém století a jak dnes se pokusí představit výstava s názvem Vánoční ozdoby - od minulosti do současnosti, kterou chystá Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Serveru Zlin.cz to sdělila mluvčí 14|15 Baťova institutu Alena Babicová.

Výstava ukazuje nejen samotné zdobení stromečků různými typy ozdob, ale je doplněna několika historickými ručně vyrobenými betlémy a ukázkami originálních vánoních květinových vazeb. Připraven je i bohatý doprovodný program s vánoční tematikou. Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 8. prosince v 17.00 hodin v 1. podlaží budovy 14.

Tradiční, ale i moderní pojetí zdobení vánočních stromků uvidí návštěvníci na několika naaranžovaných stromcích. Ve vitrínách budou moci navíc obdivovat krásu unikátních skleněných ozdob nebo historických artefaktů s vánoční tematikou.

„Většina ozdob, které jsou na výstavě k vidění, vznikla přímo na zakázku galerie Mariette tak, aby se návštěvníci seznámili s těmi nejaktuálnějšími módními trendy ve zdobení vánočních stromků. Trendy určuje speciální organizace EFSA – Evropská asociace floristů a výrobců dekorací. Ta každoročně vydá své doporučení ohledně stylu, barev i použitých materiálů. Každý si pak z tohoto doporučení může vybrat to, co ho nejvíce oslovuje,“ uvedla Iva Mynářová z Galerie Mariette ve Vizovicích.

Ze sbírek muzea pak kurátoři a etnografové vybrali ozdoby z 50. až 80. let 20. století. Tradičně jsou Vánoce spjaté také s betlémy, které zde budou zastoupeny muzejními exponáty z různých období a materiálů.

Pouze na výstavě Vánoční ozdoby od minulosti do současnosti mohou návštěvníci poprvé vidět jedinečné vánoční ozdoby a betlémy ze sbírky sběratele a opraváře hraček Michala Widenského z Muzea technických hraček. Těšit se mohou na unikátní gumový betlém od firmy Baťa z roku 1937 a gumové ozdoby na stromeček z produkce firmy Baťa z období 1937 až 1948. Dalšími unikáty, které obohatí výstavu, jsou vatové ozdoby z období 1885 až 1900 pocházející z Německa a chlebový betlém z období 1825 až 1840 z oblasti Příbram. Sbírka pryžových hraček Michala Widenského od firmy Baťa je dnes pravděpodobně jednou z největších v České republice. Gumové hračky od firmy Baťa sbírá již více než 15 let. Hračky začal sbírat převážně jen dle informací od pamětníků, kteří si s nimi ještě jako děti hráli. Ti také potvrzovali jejich identitu. Později získal informace i z dobových katalogů firmy Baťa.

Součástí výstavního prostoru bude malá dílna, v níž si děti samy vyrobí vánoční ozdobu z papíru nebo připojí několik papírových článků k řetězu, kterým se postupně ozdobí prázdný vánoční stromek ve výstavě. „Návštěvníci mohou také zhlédnout krátký film o výrobě skleněných ozdob a seznámit se s materiály a nástroji k výrobě ozdob potřebnými,“ doplnila Magdalena Preiningerová, kurátorka výstavy z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

O sobotách 10. a 17. prosince jsou pro návštěvníky připraveny speciální dílny, ve kterých si budou moci od maléreček z Galerie Mariette nechat namalovat ozdobu podle vlastního přání a udělat tím radost sobě nebo svým blízkým. Pracovníci muzea pamatovali na své návštěvníky i těsně před Silvestrem, když na 30. prosince připravili dílnu pro děti na téma Výroba silvestrovských masek a novoročních přání.